Osmanlı Hilâl-i Ahmer Cemiyeti'nden Türk Kızılay'ına sosyal yardımlar(1868-2000)
Social Aids of Ottoman Red Crescent Community to the Turkish Red Crescent(1868-2000)
  1. Tez No: 757636
  2. Yazar: CÜNEYT UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu tez Osmanlı Hilâl-i Ahmer Cemiyeti'nin kuruluşu ile Cumhuriyet döneminde Kızılay ismiyle faaliyetine devam eden Osmanlı Hilâl-i Ahmer Cemiyeti'nin günümüze kadar gelen sosyal yardımlarını analitik bir perspektifle ele almaktadır. Osmanlı Hilâl-i Ahmer Cemiyeti Trablusgarp, Balkan, Çanakkale savaşlarında cephe gerisinde sahra hastaneleri açarak yaralıları tedavi maksadıyla mühim bir görev ifa etmiştir. Cemiyeti Cumhuriyet döneminde Türkiye Hilâl-i Ahmer Cemiyeti ismin alarak daha çok deprem, sel ve salgın hastalıklar gönüllü sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde etkili olmuştur. Bunların yanı sıra 1923-25 yıllarında Türkiye Hilâl-i Ahmer Cemiyeti, Yunan ve Türk nüfusunun mübadelesinde vapurlar ve aşevleri ile büyük gayret sarf etmiştir. Yunanistan'dan ülkemize gelen Türk nüfusu Türkiye'nin çeşitli vilayetlerine iskân edilerek müstahsil hale getirilmiştir. İkinci Dünya Savaşı'na gelindiğinde Yunanistan'da meydana gelen açlık ve kıtlık yüzünden Kurtuluş ve Dumlupınar isimli erzak taşıyan yardım gemileri gönderen Kızılay Yunanistan'dan gelen savaş mağduru 1000 çocuğun da Türkiye'de bir süre bakımını üstlenmiştir. 1950 yılına gelindiğinde Bulgaristan'da zorunlu göçe tabi tutulan Türk'ler için Kızılay Çorlu'da göçmen hastanesi açarak onların tedavilerini üstlenmiş ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Cumhurbaşkanı düzeyinde yardımlarla göçmenlerin iskanı için faaliyetlerde bulunmuştur. Gelen muhacirlerin Kızılay tarafından iaşe ve ibatesi sağlamış ve daha sonra onları inşa edilen göçmen evlerinde iskân edilmiştir. Bulgaristan Muhacirleri çeşitli mesleklere sahip olduğundan ülkenin kalkınmasında önemli rol oynamışlardır. Kıbrıs Barış Harekatı'nda adaya huzur ve barışın gelmesi için din, dil, ırk ayırt etmeksizin adaya çeşitli yardımlarda bulunmuştur. 1963-65 yıllarında kurulan Kıbrıs Kızılay Hastanesi adada uzun yıllar faaliyette bulunmuştur. Kıbrıs Barış Harekatı'nda adaya huzur ve barışın gelmesi için din, dil, ırk ayırt etmeksizin adaya çeşitli yardımlarda bulunmuştur Kızılay 1980-90'lı yıllara gelindiğinde yurt dışındaki yoksul ülkelere sosyal yardımlara ağırlık vererek birçok ülke için dünya çapında bir sembol olmaya başlamıştır. Sırpların katliam gerçekleştirdiği Bosna Hersek'e Kızılay aracılığıyla önemli miktarda sosyal yardım gönderilmiştir. 2000'li yıllara doğru kurumsallaşma yoluna giden Kızılay 1999 yılına gelindiğinde Marmara Depremi için ve Düzce Depremi'nde çadırkentler kurulmasında Kızılay önemli rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the establishment of the Ottoman Red Crescent Society and the social assistance of the Ottoman Red Crescent Society, which continued its activities under the name of Turkish Red Crescent in the Republican period, with an analytical perspective. The Ottoman Red Crescent Society performed an important task in the Tripoli, Balkan and Çanakkale wars, by opening field hospitals behind the front lines for treatment the wounded soldiers. The society, which took the name of Turkish Red Crescent Society after the Republic period continued serving soup kitchens for people effected in famine, epidemics, floods and earthquakes. On the other hand in 1923-1925 Turkish Red Crescent made great effort for Turkish-Greek Populations by ships and ferryboats. Turkish Population who migrated to Türkiye during this exchange were settled in various provinces to Türkiye as farmer. In 1950, the Red Crescent opened a hospital for migrants in Çorlu for the Turks who were subjected to forced migration in Bulgaria and undertook their treatment and carried out activities fort he resettlement of immigrants with the assistance of the Speaker of the Grand National Assembly of Türkiye and the President. They were then inhabited in the immigrant homes that built for them by state and The Red Crescent Since Bulgarian immigrants had various professions, they played an important role in the development of the country. During Cyprus Republic period, The Red Crescent provided various aids to the island, regardless of religion, language or race, in order to bring peace and tranquility to the island. Cyprus Red Crescent Hospital which was established in 1963-65 had given health service on the island for years. During Cyprus Peace Operation, The Red Crescent provided medical support for people on island. In the 1980s an 1990s, the Red Crescent started to be a symbol which is known for health services and social aids all over the world. Especially social aids sent through poor countries were increased rapidly by Turkish Red Crescent. On the other hand, a significant amount of social aids was sent to Bosnia Herzegovina during the war. In 1999s The Red Crescent played an important role to establish tent cities after Marmara and Düzce Earthquakes.