Bankacılık sektöründe dijital işbirliği ilişkilerinin özellikleri ve çeviklik performansına etkisi
Characteristics of digital cooperation relations in the banking sector and its effect on agility performance
- Tez No: 757656
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmelere bağlı rekabet artışı nedeniyle bankacılık ve finans alanında birçok değişim ve dönüşüm zorunlu hale gelmiştir. Dünya genelinde güncel bir konu olan dijitalleşme, Türkiye'de de birçok sektörde etkisini gösterdiği gibi bankacılık sektörünü de etkisi altına almıştır. Dijital bankacılık işlemlerinin müşteriler açısından şubeye gitmeden hızlı, kolay, masrafsız veya masraflarının daha düşük olması, 7/24 hizmet alınması gibi avantajları bulunmaktadır. Bankalar açısından bakıldığında ise herhangi bir banka şubesine ihtiyaç olmadan işlem yapıldığı için şube sayılarında, personel sayılarında, enerji sarfiyatlarında, kâğıt sarfiyatlarında, mülk harcamalarında, belirli vergilerde, sarf malzemelerinde vb. ekonomik giderlerde düşüşe yol açarak tasarruf sağlamaktadır. Küreselleşmeyle beraber bankalarda rekabetin engellenmesi veya rekabete karşı koruma, belirsizlikleri önleme, risklerin paylaşımı, yeni süreç, teknoloji ve bilgilerin paylaşımı gibi durumlardan dolayı işbirliği kurma yoluna gitmektedirler. Bu çalışmanın amacı bankacılık sektöründeki dijital işbirliklerinin özellikleri hakkında bilgi vermek ve bu bilgiler ışığında çeviklik performansına etkisini çeşitli ölçekler kullanarak araştırmak olarak açıklayabiliriz. Bu tezin sorunsalı hızlı bir dijital dönüşüme maruz kalan bankaların işbirlikleri yoluyla gerçekleştirdiği dijitalleşme faaliyetleri ile sektörde meydana gelen ani değişime nasıl tepki verdiklerini görebilmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle oluşturulan dijital işbirliği özelliklerden olan bağlılık, koordinasyon, güven ve karşılıklı bağımlılığın bankaların çeviklik performansına etkisi sorgulanmıştır. Yüksek büyüme fırsatlarını en üst düzeye çıkarmak için çeviklik performansı ve işbirliği ilişkisi kritik unsurlardır. Çalışmada dijital işbirliği ve çeviklik performansı detaylı bir şekilde incelenerek daha önceden ele alınmış olan çeviklik, işbirliklerinde güven, stratejik işbirlikleri konularına ek olarak katkı sağlayacağı yönüyle önem arz etmektedir. Veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Bu araştırmanın örneklemini Türkiye'deki 57 banka oluşturmaktadır. Analiz düzeyi sektör ve dijital işbirliği ilişkileri, analiz birimi ise sektördeki üst ve orta kademe yöneticileri ve işbirliği operasyonlarında faaliyet gösteren banka çalışanlarını kapsamaktadır. Dijitalleşmenin çeviklik performansını (yetkinlik, esneklik, cevap verme, hız) pozitif yönde etkilediği, dijitalleşmenin çevresel belirsizlik üzerinden çevikliği (yetkinlik, esneklik, cevap verme, hız) pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği, işbirliği özelliklerinden bağlılık, koordinasyon, güven ve karşılıklı bağımlılığın çevikliğe etkisinin pozitif yönde olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the increase in competition due to the technological developments experienced today, many changes and transformations in the field of banking and finance have become mandatory. Digitalization, which is a current issue around the world, has affected the banking sector as well as in many sectors in Turkey. Digital banking transactions have advantages such as fast, easy, inexpensive or lower costs, 24/7 service for customers without going to the branch. From the point of view of banks, since the transaction is carried out without the need for any bank branch, the number of branches, the number of personnel, energy consumption, paper consumption, property expenditures, certain taxes, consumables, etc. It provides savings by reducing economic costs. Along with globalization, banks prefer to cooperate due to situations such as prevention of competition or protection against competition, prevention of uncertainties, sharing of risks, sharing of new processes, technology and information. The purpose of this study is to provide information about the characteristics of digital collaborations in the banking sector and to investigate the effect on agility performance in the light of this information by using various scales. The problem of this thesis is to see how banks, which are exposed to a rapid digital transformation, react to the sudden change in the sector with their digitalization activities through cooperation. For this reason, the effect of digital cooperation features such as commitment, coordination, trust and interdependence on the agility performance of banks was questioned. Agility performance and a collaborative relationship are critical elements to maximize high growth opportunities. In the study, digital cooperation and agility performance are examined in detail and it is important that it will contribute to the issues of agility, trust in cooperation, and strategic cooperation, which have been discussed before. Questionnaire was used as data collection method. The sample of this research consists of 57 banks in Turkey. The analysis level covers the sector and digital cooperation relations, while the analysis unit covers the senior and middle level managers in the sector and bank employees operating in cooperation operations. Digitization positively affects agility performance (competence, flexibility, responsiveness, speed), digitalization positively affects agility (competence, flexibility, responsiveness, speed) through environmental uncertainty, and that the effect of cooperation features commitment, coordination, trust and interdependence on agility. positive results were obtained.