Dijitalleşmenin insan kaynakları süreçleri üzerindeki etkisi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
The effects of digitalization on human resources processes: A Research on banking industry
  1. Tez No: 714440
  2. Yazar: ILGAR CHARKAZZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ KAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bankalarda insan kaynakları yönetim sürecinin dijitalleşmesi bu sektörün karşı karşıya olduğu bir sorun olarak görülmektedir. Bu dijital dönüşüm sürecinde bankalar, neredeyse tüm işbirliği süreçlerine uygulanması gereken birtakım yeniliklerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Bankacılık sektöründeki dijital dönüşüm süreçleri, dijital yaklaşımların doğru ve eksiksiz uygulanması ile yakından ilgilidir. Bahsi geçen konu modern bilim literatüründe yeterince yer almadığından dolayı, söz konusu araştırmanın temel amacı, bankacılık sektöründeki dijitalleşmenin insan kaynakları süreçleri üzerindeki etkisini incelemek, insan kaynakları yönetiminde kullanılan dijital teknolojileri tespit etmek ve dijitalleşmenin insan kaynakları süreçlerinin çalışma şekli üzerinde olumlu ve olumsuz etkilerini araştırmaktır. Bu araştırma, Azerbaycan'da faaliyet gösteren bankalardan birinin İnsan Kaynakları Departmanında yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular bankacılık sektöründeki dijitalleşme olgusunun, İnsan Kaynakları süreçlerindeki çalışma şekli üzerinde etkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The digitalization of the human resource management process in banks is seen as a problem facing the banking sector. In this digital transformation process, banks are faced with disruptive innovations that require the harmonization of almost all collaboration processes. Digital transformation in the banking sector is associated with barriers that appear to be barriers to the correct and complete implementation of digital approaches. This subject is not covered enough in the modern scientific literature. The main purpose of this research is to examine the effect of digitalization in the banking sector on human resources processes, to identify the digital technologies used in human resources management and to investigate the positive and negative effects of digitalization on the way human resources processes work. This research was carried out in the Human Resources Department of one of the banks operating in Azerbaijan. Research findings reveal that digitalization in the banking sector has an impact on the way the Human Resources process works.