Okul öncesi öğretmenlerinin çocuk ihmal ve istismarını tanıma durumlarının demografik değişkenler açısından incelenmesi
Examination of pre-school teachers' recognition of child negligence and abuse in terms of demographic variables
  1. Tez No: 757672
  2. Yazar: EMİNE ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL AKINCI COŞGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, okul öncesi öğretmenlerinin çocuk ihmal ve istismarını tanıma durumlarının demografik değişkenler açısından incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, okul öncesi öğretmenlerinin çocuk ihmal ve istismarını tanıma durumları öğretmenlerin cinsiyetine, yaşına, medeni durumuna, çocuk sahibi olup olmaması, mesleki kıdemi, hizmet içi eğitim alıp almama, lisans eğitimlerinde çocuk ihmal ve istismarına yönelik ders alıp almama ve öğretmenlerin ölçekten aldıkları puanlara göre değişiklik gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma genel taramam modeli desende bir çalışma olup örneklemi, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Konya il merkezi Meram, Selçuklu ve Karatay ilçesinde bağımsız anaokulu ve anasınıflarında görev yapmakta olan 341 okul öncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Okul öncesi öğretmenlerinin olası çocuk ihmal ve istismarı belirtilerini farkındalığını ortaya koymak amacıyla Çırak Karadağ, Sönmez, ve Dereobalı (2014) tarafından geliştirilen“Çocuk İhmal ve İstismar Belirtileri Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmene ait demografik bilgiler, araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formları aracılığıyla elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde, IBM SPSS 26.0 (IBM Corp., 2019) programından yararlanılmıştır. Bulguların analizi yapılırken, demofrafik bilgilerini belirlemek için frekans ve yüzdelikleri hesaplanmıştır. Değişkenlerin normal dağılım varsayımını karşılanmadığından ikili grup karşılaştırmaları için Mann-Whitney U-Testi, değişkenlerin normal dağılım varsayımının karşılandığı gruplarda ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, okul öncesi öğretmenlerinin çocuk ihmal ve istismarını tanıma durumlarının cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olup olmaması, çocuk sayısı, mesleki kıdem değişkeni açısından anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Ayrıca yaşı, hizmet içi eğitim alıp almama, lisans eğitimleri süresinde ders alıp almama değişkenine göre farklılaştığı ve öğretmenlerin ölçekten aldığı puanlar sonucunda ihmal ve istismarı tanıma durumlarının yüksek olduğu araştırma bulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine preschool teachers' recognition of child neglect and abuse in terms of demographic variables. In the study, the status of pre-school teachers' recognition of child neglect and abuse, the gender, age, marital status of the teachers, whether they have children, their professional seniority, whether they received in-service training on neglect and abuse, whether they took courses on child neglect and abuse in their undergraduate education were determined. It was examined whether it changed according to the scores they received from the scale. The research is a study in the general scanning model design, and its sample consists of 341 preschool teachers working in independent kindergartens and kindergartens in Meram, Selçuklu and Karatay districts of Konya city center in the 2020-2021 academic year. Çırak Karadağ, Sönmez, and Dereobalı (2014) in order to reveal the possible signs of child neglect and abuse of preschool teachers , and the demographic information of the teachers were obtained through the personal information form prepared by the researcher. has been collected. In the analysis of the data obtained, IBM SPSS 26.0 ( IBM Corp. , 2019 ) program was used. While analyzing the findings, frequencies and percentages were calculated to determine their demographic information. Since the normal distribution assumption of the variables was not met, Mann - Whitney U-Test was used for paired group comparisons , and one-way analysis of variance (ANOVA) tests were used in groups where the normal distribution assumption of the variables was met. As a result of the research, it was found that there was no significant difference between preschool teachers' recognition of child neglect and abuse in terms of gender, marital status, having children, number of children, and professional seniority. In addition, it is among the research findings that the status of recognizing child neglect and abuse differs according to the variables of teachers' age, whether they have received in-service training on neglect and abuse, whether they have taken courses during their undergraduate education, and that teachers' recognition of neglect and abuse is high as a result of the scores they get from the scale.