XVI. asırda Osmanlı belgelerinde Harim nahiyesi 1518-1536
Harim sub-district in the 16th century Ottoman documents 1518-1536
  1. Tez No: 757684
  2. Yazar: EDHEM ELŞAMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tahrir defterleri, Osmanlı Devleti'ni tarihî olarak aydınlatan zengin içeriğe sahip önemli kaynaklardır. Yerel tarih araştırmalarında bu defterler oldukça faydalı veriler sunmaktadır. Bu defterler; ait oldukları bölgenin köyleri, mezrâları, vergi mükellefi nüfusu, vergi türleri hakkında bilgiler içermektedir. Bununla beraber ait olduğu dönemin sosyal koşullarını da bu bilgilerden yola çıkarak ortaya koyabiliriz. Çalışmaya konu olan 93, 146 ve 397 numaralı tahrir defterleri, 1518-1536 yılları arası Osmanlı Devleti hâkimiyetindeki Halep Sancağı'na bağlı Harim nahiyesi ile ilgili bilgiler ihtiva etmektedir. Bu tez çalışmasında adı geçen tahrir defterlerinin transkripsiyonu yapılarak defterde yer alan bilgiler doğrultusunda Harim nahiyesine bağlı yerleşim yerleri ve buraların sosyo-iktisadî durumu irdelenmeye çalışılmıştır. İncelenen tahrir defterlerinde geçen bazı istatistiksel bilgileri bazen tablo ve bazen de grafik şeklinde çalışma içinde yer verildi. Ayrıca dönemin yaşantısına dair tahrir defterlerinde geçen Harim nahiyesiyle ilgili coğrafî, iktisadî ve içtimaî bilgiler de çalışmanın giriş kısmında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Tahrir register are important sources with rich content that illuminate the Ottoman Empire historically. These tahrir register provide very useful data in local history research. These tahrir register; It contains information about the villages, hamlets, taxpayer population and taxes of the region thbey belong to. In addition, we can understand the social conditions of the period it belongs to, based on this information. The tahrir register numbered 93, 146 and 397, which are the subject of our study, contain information about the Harim sub-district of the Aleppo Sanjak, which was under the rule of the Ottoman Empire between 1518-1536. In this thesis study, the tahrir register numbered 93, 146 and 397, which contain the years between 1518 and 1536, were transcribed and the settlements of the Harim sub-district and their socio-economic situation were tried to be examined in line with the information in the tahrir register. We have presented some statistical information in the tahrir register we have examined, sometimes in the form of a chart and sometimes in the form of graphics. In addition, the geographical, economic and social information about the town of Harim, which is mentioned in the tahrir register about the life of the period, is also discussed in the introduction part of our study.