Türkçe öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi yeterliliklerinin incelenmesi
Text mining in education: Dictionary-based in Turkish texts sentiment analysis
  1. Tez No: 757685
  2. Yazar: TUĞÇE AKISKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR DİREKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada Türkçe öğretmenlerinin Teknolojik Pedagojik alan Bilgisi Yeterliliklerini tespit etmek ve bu yeterlilikler ile öğretmenlerin demografik özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim- öğretim yılı içerisinde Antalya ilinde görev yapmakta olan 196 Türkçe öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verileri Direkci, Şimşek ve Ayvallı (2020) tarafından geliştirilen likert tipindeki 'Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS-24 paket programı ile analiz edilmiş ve elde edilen veriler üzerinde T Testi ile Varyans Analizi uygulanarak ulaşılan bulgulara ait yorumlara yer verilmiştir. Araştırmaya katılan Türkçe öğretmenlerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeğinden aldıkları puanlar cinsiyet, yaş, mezuniyet yılı, eğitim seviyesi, teknolojik yeterlilikler alanında hizmet içi eğitimi katılma durumu, Web2.0 araçlarını kullanma durumu ve öğretmenlerin teknolojik yeterlilikler bakımından özyeterlilik algılarına göre farklılaşma durumu incelenmiştir. Araştırma sonucunda Türkçe öğretmenlerinin TPAB ölçeğine ilişkin ortalamalarının genel olarak yeterli ve çok yeterli düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi yeterlilikleri ile cinsiyet, yaş ve mezuniyet yılı arasında anlamlı bir fark bulunmazken; eğitim seviyesi, teknolojik yeterlilikler alanında hizmet içi eğitim alma durumu, Web2.0 araçlarını kullanma durumu ve teknolojik yeterlilikler bakımından özyeterlilik algıları gibi değişkenler açısından anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Araştırma bulgularına göre yüksek lisans mezunu olan Türkçe öğretmenlerinin lisans mezunu olanlara göre ve teknolojik yeterlilikler alanında hizmet içi eğitim alanların almayan öğretmenlere göre TPAB seviyelerinin daha yüksek düzeyde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Bununla beraber TPAB yeterlilikleri ders sürecinde Web 2.0 araçları kullanma durumuna göre incelendiğinde derste Web 2.0 araçları kullanan öğretmenlerin lehine sonuçlar elde edilmiştir. Araştırmaya katılan Türkçe öğretmenlerinin teknolojik yeterlilikler bakımından özyeterlilik algıları yüksek olanların TPAB yeterliliklerinin de 'çok yeterli' düzeyde oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish teachers' Technological Pedagogical Content Knowledge Decencies were determined in this study and the relationship between these competencies and the demographic characteristics of the teachers was examined. The study group of the study consists of 196 Turkish teachers working in Antalya province during the 2020-2021 academic year. The research data were collected using the likert-type 'Technological Pedagogical Content Knowledge Scale' developed by Direkci, Şimşek & Ayvallı (2020). The data obtained as a result of the research were analyzed using the SPSS-24 package program, and the results obtained were interpreted according to the findings obtained by applying the T-Test and the Analysis of Variance on the data obtained. The study of Turkish teachers ' technological pedagogical content knowledge scale scores by gender, age, Year of graduation, the level of education, technological competencies in the area of in-service training to participate in the situation, Web2.0 using the tools and the status of teachers ' competencies in terms of technological self-sufficiency perceptions according to the differentiation status were examined. As a result of the research, it was determined that Turkish teachers' averages regarding the TPACK scale were generally sufficient and very sufficient. While there is no significant difference between Technological Pedagogical Content Knowledge competencies and gender, age and graduation year; Significant results were obtained in terms of variables such as education level, in-service training in the field of technological competences, use of Web2.0 tools and self-efficacy perceptions in terms of technological competences. According to the research findings, it was concluded that Turkish teachers who have a master's degree have a higher level of TPACK than those who have a bachelor's degree and those who have received in-service training in the field of technological competences. However, when TPACK competencies are examined according to the use of Web 2.0 tools during the course, results in favor of the teachers who use Web 2.0 tools in the course were obtained. It was concluded that the TPACK competencies of the Turkish teachers who participated in the research with high self-efficacy perceptions in terms of technological competencies were also at a 'very sufficient' level