Toplum kökenli pnömoni tedavisinde antikoagülan tedavinin klinik seyre etkisi ve D-dimer düzeyi ile ilişkisi
Clinical progress effect of anticoagulant therapy in the treatment of community acrossed pneumonia and the relationship with D-dimer level
- Tez No: 757688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ARMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Toplum kökenli pnömoni tanısı ile hastaneye yatırılarak tedavi edilen hastaların tedavisinde antikoagülan kullanımının klinik seyre etkisini ve D-Dimer seviyelerinin bununla ilişkisini araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2017-15 Mart 2022 tarihleri arasında SBÜ Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'nde pnömoni tanısıyla yatırılarak takip edilen 18 yaş üstü hastaların elektronik kayıtları değerlendirmeye alınmış olup uygun 1457 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Analiz için Shapiro-Wilk testi ile değişkenlerin normal dağılım gösterip göstermediğine bakılmıştır. Sonrasında normal dağılım gösteren değişkenlerde bağımsız t testi, normal dağılım göstermeyen değişkenlerde Mann Whitney U testi ile değerlendirme yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya aldığımız hastalardan toplamda 393'ünün D-Dimer ölçümleri yapılmıştı. Pandemi öncesi %13,7 oranında D-Dimer bakılırken pandemi sonrasında bu oranın %71,5 olduğu ve anlamlı derecede arttığı saptandı (p=
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the effect of anticoagulant use on the clinical course and the relationship between D-Dimer levels in the treatment of patients hospitalized with community-acquired pneumonia. Material & Methods: Electronic records of patients over the age of 18 who were hospitalized with the diagnosis of pneumonia in the Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital Internal Diseases Clinic between 1/1/2017-15/3/2022 were evaluated, and 1457 eligible patients were included in the study. For analysis, the Shapiro-Wilk test was used to determine whether the variables showed anormal distribution. Afterwards, the independent t-test was used for normally distributed variables, and the Mann Whitney U test for non-normally distributed variables. Results: D-Dimer measurements were made in a total of 393 of the patients included in the study. While %13.7 of D-Dimer was measured before the pandemic, it was found that this rate was %71.5 after the pandemic and there was a significant increase (p=