Mart 2009 Yerel Seçimleri'ndeki basılı reklam söylemlerinin genel propaganda süreci açısından değerlendirilmesi: Bir uygulama örneği
An evaluation of political print advertisements during 2009 municipal elections within the frame of general propaganda process and a practice
- Tez No: 261270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Siyasetin vazgeçilmez noktalarından biri olan seçim süreci, aynı zamanda demokrasinin de en önemli göstergesidir. Siyasal reklamcılık, siyasal partilerin oylarını arttırabilmek ve kendilerini anlatabilmek için seçmenlere ulaşmaları sürecinde büyük bir öneme sahiptir. Bu süreçte siyasal reklamcılıktan yararlanmayan partiler kampanyalarında daha az başarı şansına sahiptirler.Bu çalışma, 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri'nde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ve ana muhalefet partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin yerel seçimlerde yayımladıkları basılı reklamların söylemlerinin ve mesaj stratejilerinin genel propaganda süreci açısından değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır.Adalet ve Kalkınma Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin mesaj stratejilerini belirleyebilmek için gazete siyasal reklamları incelenmiştir. Partilerin gazete siyasal reklamları içerik analizi yöntemleriyle çözümlenmiştir. Çalışmada partilerin siyasal reklamlarını analiz etmek için; 1 Mart - 29 Mart 2009 tarihleri arasında Zaman, Posta, Hürriyet, Sabah, Habertürk, Milliyet, Vatan, Takvim, Radikal, Türkiye, Cumhuriyet, Star, Halka ve Olaylara Tercüman gazetelerinin Ankara baskılarında çıkan siyasal reklamlar incelenmiştir.İncelenen gazete siyasal reklamlarında; iktidar partisi olarak yerel seçimlere giren Adalet ve Kalkınma Partisi'nin çoğunlukla kendi icraatlarını övdüğü pozitif siyasal reklam türünü ve lider ve parti imajını ön plana çıkaran imaj reklam stratejilerini tercih ettiği gözlenmiştir. Buna karşılık Cumhuriyet Halk Partisi ise pozitif reklamlara ek olarak negatif reklamları da kullanarak AKP'nin karşısında negatif reklamın gücünü kullanmak istemiştir. Negatif reklamların tamamında; imalı karşılaştırma negatif -reklam türü tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Elections, a crucial part of politics, represent one of the most important defining moments of democratic life. In this process, political parties which non benefitial of political advertising have less chance for success in their campains.Political advertising has great importance for party to reach voters as many as possible and inform voters about its differences from others.This study was conducted to evaluate the rhetoric of political advertisements and message strategies of the Justice and Development Party and People's Republican Party in the framework of propaganda process during the municipal elections.The newspaper political advertisements of the AKP and CHP were examined to determine their message strategies. The commonly used newspaper political advertisements of these political parties were analysed through content analyses. In this study; Zaman, Posta, Hürriyet, Sabah, Habertürk, Milliyet, Vatan, Takvim, Radikal, Türkiye, Cumhuriyet, Star, Halka ve Olaylara Tercüman newspapers between 1st and 31th of March 2009 were examined to analyse the political advertisements.In the examined newspaper political advertisements, it was observed that the AKP, which entered the municipal elections as the ruling party, mostly acclaimed its activities and preferred image advertising strategies that emphasize a type of positive political advertisement and the image of leader and party. It is observed that the CHP also prefered a negative rhetoric in advertisements in addition to positive advertising to have the advantage of negative advertising, in contrast with AKP. Nearly in all the negative advertisements, implicit comparison was the preferred type of negative advertisement.