Atık ambalaj polyester şerit ile rastgele donatılandırılmış kil zeminin bazı mühendislik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some engineering properties of clay soi̇l randomly equipped with waste packaging polyester strip
- Tez No: 757703
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİN ZAİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Tez çalışması kapsamında ambalaj atığı olarak özellikle tekstil ve inşaat alanında çok miktarda ortaya çıkan atık polyester şerit, lif ve farklı yüzey alanına sahip parçacıklar olarak zemin stabilizasyonunda rastgele donatı olarak kullanılması amaçlanmıştır. Yöntem: Kil zemin içerisine atık polyester şerit (atık PET şerit), lif ve farklı yüzey alanına sahip parçacıklar olarak farklı yüzdelerde ilave edilmesiyle hazırlanan donatısız ve donatılı numunelerin serbest basınç dayanımı ve geçirimlilik katsayılarını belirlemek için serbest basınç ve geçirimlilik deneyleri yapılmıştır. Bulgular: Kil zemin içerisine atık PET şeritin, lif ve farklı yüzey alanına sahip parçacıklar olarak farklı yüzdelerde ilave edilmesiyle hazırlanan donatılı numunelerin, donatısız numuneye göre serbest basınç dayanım değerlerinde artış meydana geldiği, geçirimlilik katsayılarında kısmen olumlu etkileri oldugu belirlenmiştir. Sonuç: Yapılan deneyler sonucunda atık PET şerit katkısının kil zeminin serbest basınç dayanımını artırdığı ve geçirimliliğini kısmen iyileştirdiği gözlemlenmiştir. %0,4 atık PET şerit lif ile donatılandırılmış numunenin serbest basınç dayanım değeri donatısız numuneye göre %11,96 artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In the thesis study, it is aimed to use as a random reinforcement in soil stabilization as a large amount of waste polyester strip, fiber and particles with different surface areas, especially in the field of textile and construction, as packaging waste. Method: To determine the unconfined compressive strength and permeability coefficients of the unreinforced and reinforced samples prepared by adding waste PET strip, fiber, and particles with different surface areas in different percentages into the clay soil, unconfined pressure and permeability tests have been carried out. Findings: It has been determined that the reinforced samples prepared by adding waste PET strip, fiber, and particles with different surface areas into the clay soil in different percentages showed an increase in free pressure values compared to the unreinforced samples, and had a partially positive effect on the permeability coefficients. Conclusion: As a result of the experiments, it was observed that the waste PET strip additive increased the free compressive strength of the clay soil and partially improved its permeability. The unconfined compressive strength value of the sample reinforced with 0.4% waste PET strip fiber showed an increase of 11.96% compared to the unreinforced sample.