Eber ve Akşehir Gölleri (Afyonkarahisar) arasındaki alanın jeotermal potansiyelinin jeolojik ve jeofizik yöntemlerle araştırılması
The investigation of geothermal potential of area between Eber and Akşehir lakes (Afyonkarahisar) by using geological and geophysical methods
- Tez No: 757704
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tez çalışmasında, jeolojik, jeofizik ve mineralojik-petrografik verilerden faydalanarak Sultandağı civarının jeotermal kaynak potansiyelinin belirlenmesi hedeflenmiştir. İnceleme alanı Afyon-Akşehir Grabeni (AAG)'nin güneydoğusunda bulunmaktadır. Jeolojik arazi gözlemlerinde çalışma alanının jeotermal sistemine dair jeolojik özellikleri ortaya konmuştur. Jeotermal sistem bileşenlerinin mineralojik-petrografik özellikleri polarizan mikroskop ve x-ışını kırınımı (XRD) analizleri yardımıyla belirlenmiştir. İnceleme alanında muhtemel jeotermal sistemin üç boyutlu değişimini ortaya koyabilmek için Kuzeybatı-Güneydoğu yönündeki profiller boyunca manyetotellürik (MT) ölçümler gerçekleştirilmiştir. Proje alanına ait özdirenç modellerinde saha jeolojisi çalışmalarına benzer olarak Afyon-Akşehir Gaben Sisteminin (AAG) güney sınırını oluşturan faylar ile bunları değişik yönlerde kesen faylar belirlenmiştir. Farklı doğrultulu fayların kesişim yerlerindeki düşük özdirençli alanlarda detaylı DES ölçümleri alınarak, jeotermal anomaliyi işaret eden düşük özdirençli lokasyonlarda jeotermik gradyanın gözlenebilmesi için araştırma sondajının açılmasında fayda vardır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, it was aimed to determine the geothermal resource potential of the Sultandağı vicinity by utilizing the geological, geophysical and mineralogical-petrographic data. The study area is located southeast of the Afyon-Akşehir Graben (AAG). Geological features of the geothermal system of the study area were revealed in the geological field observations. Mineralogical-petrographic properties of the geothermal system components were determined with the help of polarizing microscope and x-ray diffraction (XRD) analyses. In order to reveal the three-dimensional change of the probable geothermal system in the study area, magnetotelluric (MT) measurements were carried out along the profiles in the Northwest-Southeast direction.Similar to field geology studies, faults forming the southern border of the Afyon-Akşehir Gaben System (AAG) and faults cutting them in different directions were determined in the resistivity models of the project area. It is beneficial to open exploration drilling in order to observe the geothermic gradient in low resistivity locations indicating geothermal anomaly by taking detailed DES measurements in low resistivity areas at the intersections of faults with different directions.