Sleeve gastrektomi operasyonu geçiren bireylerde postoperatif protein tüketimi ve gıda takviyesi kullanımının B12 vitamin değerlerine etkisi
The effect of postoperative protein consumption and food supplement use on vitamin B12 values in individuals with sleeve gastrectomy surgery
  1. Tez No: 757713
  2. Yazar: ÖZGE DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ASLI BARLA DEMİRKOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kronik bir hastalık olan obezite, beraberinde getirdiği komplikasyonlarla birlikte yaşam şeklini olumsuz etkileyen, yüksek morbidite ve mortaliteye sebep olan bir halk sağlığı sorunudur. Bariatrik cerrahi, uzun dönemli kalıcı ağırlık kaybının sağlanmasında ve obezitenin komplikasyonlarının azaltılmasında son çare olarak etkili tedavi yöntemlerini içermektedir. Bariatrik cerrahi yöntemlerinden olan sleeve gastrektomi (SG), tüketilen gıda hacmini besin emilimini etkilemeden kısıtlayarak açlık hissinin azalmasını sağlamaktadır. Bu çalışma, sleeve gastrektomi operasyonu geçiren bireylerde ameliyat sonrası gıda takviyesi kullanım durumlarının belirlenmesi, protein tüketim miktarlarının saptanması ve B12 vitamin değerleri üzerine olan etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Kocaeli ilinde bulunan özel bir hastanede sleeve gastrektomi operasyonu geçiren 50 yetişkin hasta (31 kadın, 18 erkek) ile yürütülmüştür. Araştırmada, katılımcıların demografik bilgileri, protein kaynakları tüketme sıklıklarını kapsayan yüz yüze bir anket formu, 3 günlük besin tüketim kaydı ve kişiye ait 6. ay rutin laboratuvar sonuçları kaydedilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 35,68±5,92 yıl olarak hesaplanmıştır. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 6. ayda Beden Kütle İndeksi (BKİ) gıda takviyesi kullanan bireylerde 41,20±2,95 kg/m2 ve 28,59±3,63 kg/m2; gıda takviyesi kullanmayan bireylerde ise 42,53±4,66 kg/m2, ve 30,78±13,85 kg/m2 olarak saptanmıştır. Ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 3. ve 6. ay B12 vitamin değeri gıda takviyesi kullananlarda; 375,08±136,35 pg/mL, 364,80±58,75 ve 361,52±70,20 pg/mL iken gıda takviyesi kullanmayanlarda; 328,24±77,59 pg/mL, 281,28±52,48 pg/mL 269,24±46,19 pg/mL saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity, which is a chronic disease, is a public health problem that negatively affects the lifestyle with its complications and causes high morbidity and mortality. Bariatric surgery includes effective treatment methods as the last step in achieving long-term permanent weight loss and reducing the complications of obesity. Sleeve gastrectomy (SG), one of the bariatric surgery methods, reduces the feeling of hunger by restricting the volume of food consumed without affecting nutrient absorption. This study was carried out in order to determine the post-operative food supplement usage status, to determine the protein consumption amounts and to investigate the effect on vitamin B12 values in individuals who had undergone sleeve gastrectomy operation. The study was conducted with 50 adult patients (31 females, 18 males) who had undergone sleeve gastrectomy in a private hospital in Kocaeli. In the study, a face-to-face questionnaire including the demographic information of the participants, the frequency of consuming protein sources, a 3-day food consumption record and the 6th month routine laboratory results of the individual were recorded. The mean age of the individuals participating in the study was calculated as 35,68±5,92. BMI was 41,20±2,95 kg/m2 and 28,59±3,63 kg/m2 before and at the 6th month after the surgery in those using food supplements; It was found to be 42,53±4,66 kg/m2 and 30,78±13,85 kg/m2 in individuals who did not use nutritional supplements. Preoperative, postoperative 3 and 6 months vitamin B12 value in those using food supplements; 375,08±136,35 pg/mL, 364,80±58,75, and 361,52±70,20 pg/mL in those who did not use food supplements; It was found 328,24±77,59 pg/mL, 281,28±52,48 pg/mL 269,24±46,19 pg/mL. As a result, it was determined that as protein consumption increased in patients who did not use supplements, there was a moderate increase in vitamin B12 level, but it was close to the lower limit of the vitamin B12 reference range.