Sportif etkinliklere katılan bireylerin yeni tip koronavirüse (COVİD19) yakalanma kaygısı düzeylerinin ölçülmesi
The measurement of anxiety level of individuals who participate in sports activities to catch the novel coronavirus (COVİD 19)
- Tez No: 757727
- Danışmanlar: PROF. DR. MENŞURE AYDIN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Araştırmadaki amaç; takım ve bireysel spor etkinlilerine katılan bireylerin bazı değişkenlere (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, spor türü) göre Covid 19 hastalığı dolayısıyla hastalığa ne ölçüde yakalanma kaygısı yaşadıklarını, bireysel ve sosyal açıdan değerlendirmektir. Çalışmaya İstanbul'un değişik semtlerinde, açık ve kapalı alanlarda aktif spor yapan 106 erkek (%53), 94 kadın (%47) toplam 200 kişi katılmıştır. Örneklem seçiminde basit tesadüfü yöntem uygulanmıştır. Veri toplamada Sporcuların Yeni Tip Koronavirüse (Covid-19) Yakalanma Kaygısı Ölçeği (SYTKYKÖ) kullanılmıştır Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS 28 paket programı kullanılmıştır. Katılımcılarla ilgili demografik özelliklerin belirlenmesi için yüzde ve frekans değerlerine bakılmıştır. Veriler normal dağılım göstermiştir. Bu kapsamda gruplar arasında anlamlı farklılık olup olmadığını tespit etmek amacı ile bağımsız gruplar t-testi (Tukey) uygulamıştır. Farkın kaynağının tespiti için ise tek yönlü varyans analizi (One Way Anova) yapılmıştır. Katılımcıların eğitim durumları; %35,5'i lise, %57'si lisans ve %7,5'i lisansüstü mezunudur. Yaş değişkenleri; %25,5'i 15-22 yaş arasında, %39,5'i 23-29 yaş arasında, %15,5'i 30-39 yaş arasında ve %19,5'i 40 yaş ve üzeri bireylerden oluşmuştur. Araştırmada kadınlar bireysel kaygı (BK), sosyalleşme kaygısı (SK) alt boyutlarında ve SYTKYKÖ toplam puanı açısından erkeklerden daha kaygı puanına sahip oldukları görülmüştür (p0,05). Sonuç olarak kadınlar erkelere göre daha fazla kaygı yaşadıkları ve yaş ilerledikçe COVİD 19 yakalanma kaygı düzeyleri arttığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate, individually and socially, how people who participate in individual or team sports activities, are affected by Covid 19 in terms of anxiety levels of being infected based on some variables ( age, gender, education background, sports type). A total of 200 people participated in the study, 94 of whom (47%) were female and 106 of whom were male (53%), who are actively training in different districts of Istanbul. A simple random sampling method was applied in the selection. ''Anxiety Scale of Athletes of Catching the Novel Coronavirus Disease (Covid-19) (AACNCS) '' is used to collect data. The IBM SPSS 28 Package Program was used in the analyses of the data obtained in the study. Percentage and frequency values were examined in order to determine the demographic characteristics of the participants. The study data showed normal distribution. Within this scope, the Independent Samples t- Test (Turkey) was applied in order to identify whether there is a meaningful difference between the groups. One-Way Variance Analysis (ANOVA) was used to determine the source of the difference. The educational background of the participants is 35,5 % of whom graduated from high school, 57 % of whom hold bachelor's degrees, and 7,5 % of whom hold master's degrees. Age variable is constituted of individuals 25,5% between the age of 15-22, 39,5 % between the age of 23-29; 15,5% between the age of 30-39; 19,5 % are above 40 years old. In this research, it was found that females have higher points compared to males in terms of AACNCS and the individual anxiety (IA) and socializing anxiety (SA) sub-dimensions. (p0,05). As a conclusion, it was found that as the age progresses, the anxiety of being infected with the novel Covid-19 also progresses, and the anxiety levels of females are higher compared to males.