Merkez ve uc arasında bir akıncı ailesi: Malkoçoğulları(XV. ve XVI. yüzyıllar)
An akinci family betweeen the center and the edge: Malkoçoğulları (XV. and XVI. centuries)
  1. Tez No: 757728
  2. Yazar: FİLİZ TAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu tez çalışmasında bir akıncı ailesi olan Malkoçoğulları'nın XV. ve XVI. yüzyıldaki siyasî, idarî ve askerî faaliyetleri, merkezî otorite ile olan ilişkileri incelenmektedir. Ayrıca Malkoçoğlu Ailesi'nin kökeni ile ilgili tartışmaların değerlendirilmesi, aile üyelerinin tespiti, söz konusu kişilerin idarî ve askerî olarak üstlendikleri görevlerin ortaya koyulması, kurdukları vakıflar ve bu bağlamdaki faaliyetlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Böylelikle söz konusu zaman diliminde Malkoçoğlu Ailesi'nin, Osmanlı Tarihi'nde üstlendiği rol kronolojik olarak ortaya çıkacaktır. Bu çalışma giriş kısmı dışında dört ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında tezin, konusu, amacı, çalışma yöntemi ve kullanılan kaynaklar hakkında bilgi verilerek çalışma sırasında karşılaşılan zorluklar ifade edilmiştir. Birinci bölümde Malkoçoğlu Ailesi'nin kökeni ile ilgili tartışmalar, aileden olduğu iddia edilen kişi ve aileler ile ilgili literatürde yer alan bilgiler analiz edilmiştir. Ayrıca bu çalışma kapsamında ulaşılan yeni belgelere dayalı olarak ortaya çıkan bulgular ailenin köken tartışmaları açısından değerlendirilmiştir. Böylece bu tezin Malkoçoğlu Ailesi'nin kökeni dair kendi iddiası ortaya çıktığı gibi söz konusu dönem için Malkoçoğulları'nın şeceresi ortaya çıkarılmıştır. İkinci bölümde Malkoçoğulları'nın idarî ve askerî faaliyetleri hakkında mevcut bilgiler ele alınmış ve yeni belgeler ışığında değerlendirme yapılmıştır. Üçüncü bölümde; Malkoçoğlu Ailesi'nin kurduğu vakıflar ve faaliyetleri ile araştırma eserlerde aileye ait olduğu ifade edilen tarihi eser ve kalıntılar ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise Malkoçoğlu Ailesi'nin merkez ile olan siyasî, askerî ve idarî ilişkileri incelenmiştir. Bu bölümde Malkoçoğlu Ailesi'nin XV. ve XVI. yüzyıldaki siyasî, askerî ve idarî faaliyetleri dikkate alınarak merkezî otorite ile olan ilişkileri bağlamında bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the political, administrative and military activities of Malkoçoğulları, a akıncı family, in the XV and XVI centuries, and their relations with the central authority are examined. In addition, it is aimed to evaluate the discussions about the origin of the Malkoçoğlu Family, to identify the family members, to reveal the administrative and military duties of the people in question, to examine the foundations they established and their activities in this context. Thus, the role played by the Malkoçoğlu Family in the Ottoman History in the mentioned time period is revealed chronologically. This study consists of four main parts apart from the introduction part. In the introduction part, information about the subject of the thesis, its purpose, the study method and the sources used are given, and the difficulties encountered during the study are expressed. In the first chapter, the discussions about the origin of the Malkoçoğlu Family, the information in the literature about the alleged family members and families are analyzed. In addition, the findings that emerged based on the new documents reached during this study are evaluated in terms of family origin discussions. Thus, this thesis' own argument about the origin of the Malkoçoğlu Family has been revealed, as well as the genealogy of Malkoçoğulları for the mentioned period. In the second chapter, existing information about the administrative and military activities of Malkoçoğulları is discussed and their analysis is made in the light of new documents. In the third chapter, the foundations established by the Malkoçoğlu Family and their activities as well as the historical artifacts and ruins that are stated to belong to the family in the research studies are discussed. In the fourth chapter, the political, military and administrative relations of the Malkoçoğlu Family with the center were examined. In this chapter, an evaluation has been made in the context of the Malkoçoğlu Family's relations with the central authority, taking into account the political, military and administrative activities of the XV and XVI centuries.