Kamu politikaları oluşumunda düşünce kuruluşları: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş sürecinde SETA
Think tanks in the formation of public policies: SETA in the process of transition to the Presidential Government System
  1. Tez No: 757729
  2. Yazar: MÜMİN ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Modernleşen dünyanın geçirdiği dönüşüm neticesinde sorunlar artık yalnızca ekonomik, yalnızca siyasal ya da askeri kaynaklı değil; ilişkiler, problemler ve çatışmalar iç içe geçen karmaşık bir hâl almıştır. Göz önünde bulundurulması gereken iç ve dış etkenlerin sayısı kontrol edilebilirlik sınırlarının dışına çıkmıştır. Oluşan zorluklar karşısında çözüm olarak giderek artan bir ivme ile yeni bilgiler üretilmekte, var olan bilgi geliştirilmekte, yeni ve başka formlara dönüştürülmektedir. Yaşanılan bilgi çağında, karar alabilme iradesini elinde bulunduranlar internet sayesinde ihtiyaç duydukları bilgiye birkaç saniye içinde istedikleri zamanda ve istedikleri mekânda ulaşabilmektedirler. Ancak çözüm aranan problemler kadar karışık, sistematik olmayan, birbiriyle çelişen, güvenirliliğinden emin olunamayan, çoğu zaman teknik terim ve tabirler nedeniyle anlaşılması güç bilgi yığınları arasında bir sonuca varabilmek için uğraşmaktadırlar. Bununla birlikte bazı çıkar çevreleri tarafından bilgi kirliliği ve ham bilgilerden istenilenler seçilerek karar vericileri yönlendirici yapay bir gerçeklik sunulabilmektedir. Aşırı bilgi yükü ve 'hakikat sonrası siyaset' ile karakterize edilen bir bilgi toplumunda, politika yapıcıların analitik ürünlerin güvenilirliğini ve kullanışlılığını farklılardan ayırt etmelerine yardımcı olan kurumlardan biri de düşünce kuruluşlarıdır. Ancak düşünce kuruluşlarıyla ilgili en önemli problemlerden biri bu kuruluşların etkilerinin ve bu etkinin derecesinin belirlenebilmesi sorunudur. Herhangi bir ülkedeki bir düşünce kuruluşunun çalışması ile hükümetler tarafından benimsenen bir politikanın uygulamasının birebir örtüştüğünü belgelendirebilmek pek mümkün değildir. Bu nedenlerle düşünce kuruluşlarının politikaları etkileme konusundaki başarılarını ölçmek çok zordur ve ayrıca bu sorunun pek çok metodolojik zorlukları da vardır. Bunun yerine düşünce kuruluşlarının politika oluşturma sürecinde ne tür bir araç olarak kullanıldıkları, yerine getirdikleri roller ve fonksiyonlardaki başarıları araştırılmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada kamu politikalarının oluşturulma sürecinde Türkiye'deki düşünce kuruluşlarının fonksiyonları, rolleri ve etkinlikleri bir örnek üzerinden ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş sürecinde SETA adlı düşünce kuruluşunun bu olayla ilgili gerçekleştirdiği faaliyetler doküman analizi yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda SETA'nın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş sürecinde yerine getirdiği roller ve fonksiyonlar belirlenmiştir. Böylece SETA'nın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandum sürecindeki etkinliği ortaya konulmuş ve buradan hareketle tümevarım mantığı çerçevesinde Türkiye'deki düşünce kuruluşlarının kamu politikaları oluşturma sürecindeki kapasiteleri yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the transformation of the modernizing world, the problems are no longer only of economic, political or military origin; relationships, problems and conflicts have become intertwined and complex. The number of internal and external factors to be considered has gone beyond the limits of controllability. As a solution to the difficulties that arise, new information is produced with increasing momentum, existing information is developed, and transformed into new and other forms. In the information age, those who have the will to make decisions can access the information they need in a few seconds at any time and in any place through the Internet. However, they are struggling to reach a conclusion among the heaps of information that are as complex, unsystematic, contradictory, unreliable, and often difficult to understand due to technical terms and phrases, as well as the problems for which a solution is sought. In addition, an artificial reality can be presented to guide decision makers by selecting the desired ones from information pollution and raw information by some interest groups. In an information society characterized by excessive information overload and 'post-truth politics', one of the institutions that helps policymakers distinguish the reliability and usefulness of analytical products from different ones is think tanks. However, one of the most important problems related to think tanks is the problem of determining the effects of these organizations and the degree of this effect. It is unlikely to be able to certify that the work of a think tank in any country and the implementation of a policy adopted by governments coincide one-on-one. For these reasons, it is very difficult to measure the success of think tanks in influencing policies, and there are also many methodological difficulties with this problem. Instead, the success of think tanks in the roles and functions they perform and what kind of tool they are used as in the policy-making process are investigated. Therefore, in this study, the functions, roles and activities of think tanks in Turkey in the process of creating public policies have been tried to be revealed through an example. For this purpose, during the transition to the Presidential Government System, the activities carried out by the SETA think tank related to this incident were examined by the method of document analysis. In accordance with the obtained data, the roles and functions performed by SETA in the process of transition to the Presidential Government System have been determined. Thus, the effectiveness of SETA in the referendum process of the Presidential Government System has been revealed, and from here, within the framework of the induction logic, the capacities of think tanks in Turkey in the process of creating public policies have been interpreted.