İnsan hepatosellüler kanser hücre kültüründe tarantula cubensis ekstresinin antitümör etkinliğinin araştırılması
Investigation of the antitumors effectiveness of tarantula cubensis extract in human hepatocelllular cancer cell culture
- Tez No: 757738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÇATAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: İnsan Hepatoseller Kanser Hücre Hattı(HepG2) üzerinde Tarantula Cubensis Ekstresinin Ki-67 ekspresyonunu supresyon etkisi üzerinden antitümöral etkinliğinin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada HepG2 hücreleri kullanıldı.Kontrol grubunda HepG2 hücre hattı ve Tarantula Cubansis Eksresinin(TCE) uygulandığı HepG2 hücre hattı olarak iki grup oluştuldu. Öncelikle HepG2 hücre hattı üzerine etkin TCE sitotoksik ve IC50 dozu MTT yöntemi ile belirlendi. Daha sonra MTT yöntemi ile belirlenen IC50 dozlarında TCE'nin HepG2 hücre hattında immunboyama ile Ki-67 ekspresyonunu supresyon etkinliği ölçüldü. Bulgular: HepG2 hücre hattında MTT testi ile TCE'nni IC50 dozları 24 saat bekeleme sonrası 5µg/ml ,48 saat ve 72 saat bekeleme sonrası ise 1µg/ml olarak saptanmıştır. İmmunboyama neticesinde 24. saatde kontrol grubunda HepG2 hücrelerinde Ki-67 %75 saptanırken , 5µg/ml doz TCE'nin Ki-67 ekspresyonunu supresyon oranı %48olduğu görülmüştür.48. saat kontrol grubunda immunboyama ile Ki-67 %90 saptanırken , 1µg/ml TCE uygulanan grupta Ki-67 ekspresyon supresyonu %35 olduğu saptanmıştır.72. saat saat kontrol grubunda immunboyama ile Ki-67 %92 saptanırken , 1µg/ml TCE uygulanan grupta Ki-67 ekspresyon supresyonu %42 olduğu saptanmıştır Sonuç: Tarantula Cubensis Ekstresinin HepG2 hücre hattında Ki-67 ekspresyonunu 24. saatde 5µg/ml dozda, 48 ve 72. saatlerde ise 1µg/ml dozda HepG2 hücre hattında Ki-67 ekspresyonunu istatistiksel olarak anlamlı derecede baskıladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Background: It is aimed to find out the antitumoral activity of Tarantula Cubensis Extract by suppressing Ki-67 expression on Human Hepatocelluar Cancer Cell Line (HepG2). Material and Methods: HepG2 cells were used in this study. Two groups were formed as HepG2 cell line in the control group and HepG2 cell line to which Tarantula Cubansis Extract (TCE) was administered. First of all, effective TCE cytotoxic and IC50 dose on HepG2 cell line were determined by MTT method. Then, the suppressive efficiency of Ki-67 expression was measured by immunostaining of TCE in HepG2 cell line at IC50 doses determined by MTT method. Results: With the MTT test in HepG2 cell line, the IC50 doses of TCE were determined as 5µg/ml after waiting 24 hours, 1µg/ml after waiting 48 hours and 72 hours. As a result of immunostaining, Ki-67 was detected 75% in HepG2 cells in the control group at the 24th hour, while the suppression rate of Ki-67 expression of 5µg/ml dose TCE was 48%. In the 48th hour control group, 90% of Ki-67 was detected by immunostaining, while the suppression of Ki-67 expression was 35% in the group treated with 1µg/ml TCE. While Ki-67 was detected 92% in the 72th hour control group, the Ki-67 expression suppression was found to be 42% in the 1µg/ml TCE applied group. Conclusion: It was observed that Tarantula Cubensis Extract has statistically suppressed Ki-67 expression in HEPG2 cell line in 24 hours at a dose of 5µg/ml and in 48-72 hours at a dose of 1µg/ml.