İnsan hepatosellüler karsinom (HCC) hücre hattında (HEPG2) wingless ınt-1 (WNT) sinyal yolunun aktivasyonu ve farmakolojik modulasyonu
Activation and pharmacological modulation of WNT signal path in human HCC cell line (HEPG2)
  1. Tez No: 811798
  2. Yazar: ROZA MAMMADLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFİG BERDELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kanser, canlı organizmasının temel yapı taşları olan hücrelerin yakalandığı bir hastalıktır ve onlarca farklı kanser türü mevcuttur. Hepatosellüler karsinom (HCC) dünya çapında en yaygın olan ve en sık görülen karaciğer kanser türüdür. Yapılan bu çalışmada, insan HCC (HEPG2) hücre hattında Wnt yolağının aktivasyonu, gen ekspresyonu uyarılmış ve Wnt ligand uyarısı sonrası sinyal iletim yolağında yer alan anahtar proteinlerden Dishevelled1 (Dvl1) ve Frizzled7 (Fzd7) proteinlerini kodlayan genlerin ekspresyonu değerlendirilmiştir. Ayrıca bu hücre modelinde Wnt yolağının ekspresyon düzeylerine ucuz ve kolay ulaşılabilen kimyasallardan salisilik asit ve vitamin D moleküllerinin farmakolojik modülasyonu da araştırılmıştır. HCC (HEPG2) hücre hattı ticari olarak temin edilmiştir. Yapılacak çalışmanın gerektirdiği doğrultuda, HCC hücreleri yeterli sayıya ulaşıncaya kadar özel besiyeri içerisinde 370C'de inkübe edilmiştir. Canlılık analizleri ışık mikroskobu kullanılarak ve hücre sayımı yapılarak belirlenmiştir. HCC (HEPG2) hücreleri için Salisilik asit IC50 dozu (24. Ve 48. Saat) 45 µM, Dvit-3 IC50 dozu (24. Ve 48. saat) 30 µM olarak hesaplanmıştır. Bu çalışmada karsinogenezi direkt ya da dolaylı yoldan tetikleyen Dvl1 ve Fzd7 genlerinin ekspresyon düzeyleri incelenmiştir. Bu bağlamda HEPG2 hepatosellüler karsinoma hücre hattından RNA mini kit ile RNA ekspresyonu yapıldı. Alınan RNA örneklerinden cDNA elde edildi. Dvl1 ve Fzd7 genleri için Taqman hazır primerler ısmarlandı. Her gen için elde olunan karışımlar Taqman 2x RT-PCR kullanılarak ABI7000 RT PCR cihazına yüklendi. House keeping gen ACTB kullanıldı. Ekspresyon değerlerinin karşılaştırılması için ct değerleri alındı. Elde edilen sonuçlara göre, 24 saatlik Dvit-3 in-vitro tedavisinde Dvl1 geninin ekspresyonunda bir azalma gözlemlenmiştir. Aynı zamanda salisilik asit ve salisilik asit+ Dvit-3 in-vitro tedavisinde DVL1 gen ekspresyonunun kontrol grupları ile benzer değerlere sahip olduğu ortaya konuldu. 24 saat sonunda Fzd7 gen ekspresyonunun, salisilik asit ve Dvit-3 in-vitro tedavisinde benzer değerlere sahip olup (p=0.999), kontrol grubundan anlamlı derecede düşük olduğu gözlemlenmiştir. Yine salisilik asit+ Dvit-3 in-vitro tedavisindeki değişim diğer gruplara yakın geri dönüş göstermiştir. 48 saatlik uygulama sonunda Dvl1 ve Fzd7 gen ekspresyonlarında kontrol grubu hücrelerine göre azalma saptanmıştır. Dvit-3, salisilik asit ve salisilik asit+ Dvit-3 in-vitro tedavisinde Dvl1 ekspresyon değerleri deney gruplarında istatiksel olarak farklılık göstermedi, fakat kontrol gruplarından anlamlı derecede düşük oldukları gözlemlendi. Aynı şekilde 48 saatlik muameleden sonra in-vitro tedavi sonucunda Fzd7 gen ekspresyonunun deney gruplarında daha düşük ortalamaya sahip olduğu saptanmıştır. Yapılan tetkikler ve elde edilen sonuçlara göre, Dvl1 ve ayı zamanda Fzd7 gen ekspresyon değerleri deney gruplarında azaldığı gözlemlenmiştir. Anahtar Kelimeler; Kanser, Hepatosellüler Karsinom (HCC), Wnt sinyal yolağı, Dishevelled (Dvl), Frizzled (FZD)
Özet (Çeviri)
Cancer is a disease which infects cells, who are the basic elements of living organisms. There are dozens of different types of cancer. Hepatocellular carcinoma (HCC) is the most common and most frequent type of liver cancer worldwide. In this study; the activation of the Wnt pathway in the human HCC (HEPG2) cell line and the gene expression stimulated; the expression of the genes encoding the Dishevelled1 (Dvl1) and Frizzled7 (Fzd7) proteins, which are key proteins in the signal transduction pathway after Wnt ligand stimulation, were evaluated. In addition, the pharmacological modulation of salicylic acid and vitamin D molecules, which are cheap and easily accessible chemicals for the expression levels of the Wnt pathway, were also investigated in this cell model. The HCC (HEPG2) cell line has commercially obscured. In line with the work to be done, HCC cells were incubated at 370C in special media until they reached sufficient numbers. Viability analyzes were determined using light microscopy and cell count. Salicylic acid IC50 dose (24. and 48. hours) for HCC (HEPG2) cells was calculated as 45 µM, Dvit-3 IC50 dose (24. and 48. hours) was calculated as 30 µM. In this study, the expression levels of Dvl1 and Fzd7 genes, which directly or indirectly trigger carcinogenesis, were investigated. In this context, RNA expression was performed with the RNA mini kit from the HEPG2 hepatocellular carcinoma cell line. cDNA was obtained from the RNA samples. Taqman ready primers were ordered for the Dvl1 and Fzd7 genes. Mixtures obtained for each gene were loaded into the ABI7000 RT PCR device using Taqman 2x RT-PCR. Housekeeping gene ACTB was used. CT values were taken for comparison of expression values. According to the results obtained, a decrease in the expression of Dvl1 gene was observed in 24-hour Dvit-3 in-vitro treatment. At the same time, it was revealed that DVL1 gene expression had similar values with the control groups in salicylic acid and salicylic acid + Dvit-3 in-vitro treatment. Although Fzd7 gene expression had similar values to salicylic acid and Dvit-3 in-vitro treatment (p=0.999) at the end of 24 hours, it was significantly lower than the control group. And also, the change in salicylic acid + Dvit-3 in-vitro treatment showed a similar return to other groups. At the end of 48 hours of application, Dvl1 and Fzd7 gene expressions were decreased compared to control group cells. Dvl1 expression values in Dvit-3, salicylic acid and salicylic acid+ Dvit-3 in-vitro treatment did not differ statistically in the experimental groups, but it was observed that they were significantly lower than the control groups. Similarly, after 48 hours of treatment, it was determined that Fzd7 gene expression had a lower mean in the experimental groups as a result of in-vitro treatment. According to the examinations and the results obtained, it was observed that the Dvl1 and also Fzd7 gene expression values decreased in the experimental groups. Keywords; Cancer, Hepatocellular Carsinoma(HCC), Wnt signal pathway, Dishevelled (Dvl), Frizzled (FZD)