Hızlı maksiller genişletme sırasında düşük yoğunlukta kesikli ultrason ve düşük seviyeli lazer tedavisinin midpalatal sutur üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of low intensity pulsed ultrasound and low level laser therapy on midpalatal suture during rapid maxillary expansion
  1. Tez No: 757757
  2. Yazar: ESRA ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ KARAÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Araştırmamızda ratlarda midpalatal ekspansiyon sırasında Düşük Yoğunlukta Kesikli Ultrason (DYKU), Düşük Seviyeli Lazer Tedavisi (DSLT) ve her iki yöntemi birlikte uygulayarak sutural kemik rejenerasyonu üzerine etkilerini histomorfometrik ve immünohistokimyasal olarak değerlendirmeyi ve karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 28 adet Sprague-Dawley cinsi rat randomize olarak dört eşit gruba ayrıldı: DSLT grubu, DYKU grubu, kombinasyon grubu ve kontrol grubu. Tüm deneklere 11 gün boyunca Hızlı Maksiller Genişletme (RME) apareyi uygulandı. Dört günde bir (0., 4., 8. günler) olacak şekilde DSLT grubuna DSLT, DYKU grubuna DYKU, kombinasyon grubuna DSLT ve DYKU eşit dozlarda (30J/cm2/günlük) uygulandı. 11. gün tüm denekler sakrifiye edildi. Histomorfometrik değerlendirme amacıyla osteoblast, kapiller, osteoklast sayımları yapıldı; sutur genişlikleri ve yeni oluşan kemik alanları ölçüldü. İmmünohistokimyasal boyama sonucu BMP-2, VEGF, OPN immünoreaktiviteleri genel ve hücresel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate and compare the effects of Low-Level Laser Therapy (LLLT), Low Intensity Pulsed Ultrasound (LIPUS) and their combination on sutural bone regeneration histomorphometrically and immünohistochemically during midpalatal expansion of rats. Materials And Methods: 28 Sprague-Dawley rats were randomly divided into four equal groups: LLLT group, LIPUS group, combination group and control group. Rapid Maxillary Expansion (RME) procedure was applied to all groups for 11 days. LLLT group received LLLT therapy, LIPUS group received LIPUS therapy and combination group received both in equal doses (30 J/cm2) every four days (days 0, 4, 8). On the 11th day, all subjects were sacrificed. Osteoblast, capillary, osteoclast numbers were counted and suture widths, newly formed bone areas were measured histomorphometrically. General and cellular BMP-2, VEGF, OPN immünoreactivities were evaluated after immünohistochemical staining.