Çocuk yoğun bakımda oluşan klebsiella pneumoniae sepsislerinde IL-21, IL-23, 8-OHG, prokalsitonin, CRP ve 25-oh vitamin D düzeylerinin araştırılması
Investigation of IL-21, IL-23, 8-OHG, procalcitonin, CRP and 25-OH vitamin D levels in klebsiella pneumoniae sepsis in pediatric intensive care unit
- Tez No: 757762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜZELÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Sepsis, septik şok ve çoklu organ yetmezliği dâhil olmak üzere klinik şiddet spektrumunu kapsayıcı bir tanımdır. Bununla birlikte yoğun bakım ünitelerinde yüksek oranda hastane enfeksiyonları nedenli sepsis görülmektedir. Klebsiella Pneumoniae (K.pneumoniae) de esas olarak hastane enfeksiyonlarıyla ilişkili fırsatçı bir patojendir. K.pneumoniae'nin neden olduğu kan dolaşımı enfeksiyonları, bu bakteri türünün neden olduğu diğer enfeksiyon türlerinden daha ölümcüldür. Sepsis, erken tanı konulup erken tedavi uygulanmadığında ölüm oranı yüksek bir hastalıktır. Laboratuvar değerleri sepsisi destekler niteliktedirler ama etkeni ve sepsisi belirlemeye dair spesifik bir labaratuvar değeri henüz yoktur. Çalışmamızda çocuk yoğun bakımda yatmakta olup Klebsiella Pneumoniae nedenli sepsis gelişen vakalarda IL-21, IL-23, 8-OHG, CRP, Prokalsitonin ve 25-OH Vitamin D düzeylerini araştırdık. Amacımız nazokomiyal fırsatçı bir patojen olan K.pneumoniae sebepli gelişen sepsis vakalarında, erken tanıda ve tedavide yardımcı olabilecek veriler elde ederek istenmeyen sonuçları ve mortaliteyi azaltmaya yönelik literatür katkısı vermektir. Materyal ve Metod: Prospektif olarak yapılan bu çalışmamızda Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde yatmakta olup, kan kültüründe K.pneumoniae üremesi olan 30 hasta ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerine başvuran 30 sağlıklı çocuk dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm olgulardan 3 ml venöz kan örnekleri alındı, toplanan venöz kan örnekleri 3500 rpm'de 10 dakika santrifüj edildikten sonra şekilli elemanlar tüp ile birlikte atıldı, üstteki plazma örnekleri ise - 80 °C'de analizler için saklandı. Bu saklanan örnekler daha sonra 8- Hydroxy-Desoxyguanosine (8-OHG), İnterlökin-21 (IL-21) ve İnterlökin-23 (IL-23) Bioassay Technology Laboratory (BT Lab) markalı kitlerle ELISA prensibi ile çalışıldı. Bizim çalışmamızdaki ELISA kiti, Sandwich-ELISA prensibine göre çalışmaktadır. CRP çalışması için 2 cc venöz kan örneği sarı kapaklı jelli tüp kullanılarak alındı. Atellica CH Wide Range C-Reactive Protein (wrCRP) testi, Atellica CH Analyzer kullanılarak insan serumu ve plazmadaki (lityum heparin) C-reaktif protein konsantrasyonunun nicel tespitinde in vitro diagnostik kullanım için kullanıldı. D vitamini için ise EDTA'lı mor kapaklı tüplere alınan 2 cc venöz kan örnekleri, sıvı kromatografi-kütle spektrometrisi (LC–MS/MS) metodolojileri ile cihazda üç kez çalışılarak elde edildi. PCT için ise EDTA'lı mor kapaklı tüplere alınan 2 cc venöz kan örnekleri, AQT90 FLEX analizörü kullanıldı. Elde edilen verileri SPSS 22.0 (SPSS® for Windows Chicago, IL, USA) paket programı kullanılarak istatistiksel analizleri yapıldı. P değeri
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: It is a definition that encompasses the spectrum of clinical severity, including sepsis, septic shock, and multiple organ failure. However, high rates of sepsis due to hospital infections are seen in intensive care units. Klebsiella pneumoniae (K. pneumoniae) is also an opportunistic pathogen mainly associated with nosocomial infections. Bloodstream infections caused by K. pneumoniae are more deadly than other types of infections caused by this bacterial strain. Sepsis is a disease with a high mortality rate if not diagnosed and treated early. Laboratory values are supportive of sepsis, but there is no specific laboratory value yet to determine the causative agent and sepsis. In our study, we investigated IL-21, IL-23, 8-OHG, CRP, Procalcitonin and 25-OH Vitamin D levels in children hospitalized in the intensive care unit who developed sepsis due to Klebsiella Pneumoniae. Our aim is to contribute to the literature to reduce undesirable outcomes and mortality by obtaining data that may help in the early diagnosis and treatment of sepsis cases caused by K. pneumoniae, a nosocomial opportunistic pathogen. Material and Method: In this prospective study, 30 patients who were hospitalized in the Pediatric Intensive Care Unit of the Harran University Medical Faculty Hospital and had K.pneumoniae growth in their blood culture and 30 healthy children who applied to the Pediatric Health and Diseases polyclinics were included. 3 ml venous blood samples were taken from all subjects participating in the study, the collected venous blood samples were centrifuged at 3500 rpm for 10 minutes, and the shaped elements were discarded together with the tube, while the upper plasma samples were stored for analysis at -80 °C. These stored samples were then studied with the ELISA principle with kits branded 8-Hydroxy-Desoxyguanosine (8-OHG), Interleukin-21 (IL-21) and Interleukin-23 (IL-23) Bioassay Technology Laboratory (BT Lab). The ELISA kit in our study works according to the Sandwich-ELISA principle. For the CRP study, 2 cc venous blood samples were taken using a yellow capped gel tube. The Atellica CH Wide Range C-Reactive Protein (wrCRP) assay was used for in vitro diagnostic use in the quantitative determination of C-reactive protein concentration in human serum and plasma (lithium heparin) using the Atellica CH Analyzer. For vitamin D, 2 cc venous blood samples taken into purple capped tubes with EDTA were obtained by working three times in the device with liquid chromatography-mass spectrometry (LC-MS/MS) methodologies. For PCT, 2 cc venous blood samples taken into purple capped tubes with EDTA and AQT90 FLEX analyzer were used. Statistical analysis of the obtained data was performed using SPSS 22.0 (SPSS® for Windows Chicago, IL, USA) package program. Results with a P value of