Non-enfeksiyöz üveit tanısı ile romatoloji kliniğine yönlendirilen hastaların etiyolojik değerlendirilmesi
Etiological evaluation of patients referred to the rheumatology clinic with the diagnosis of non-infectious uveitis
  1. Tez No: 757763
  2. Yazar: MERVE CEREN CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş: Üveit; üveanın herhangi bir bölümünün inflamasyonunu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Yapılan çalışmalardan elde edilen veriler, tüm üveit tanısı alan hastaların yaklaşık %30'unda etiyolojinin sistemik inflamatuar romatizmal hastalıklar tarafından oluşturulduğunu göstermiştir. Özellikle; spondiloartritler, Behçet hastalığı ve sarkoidoz sıklıkla görülmektedir. Üveit, romatolojik hastalıkların seyri sırasında görülebildiği gibi tanısal öneme de sahiptir. Amaç: Çalışmamız, non-enfeksiyöz üveit ile başvuran hastalarda, varsa altta yatan sistemik inflamatuar hastalıkların etiyolojilerini belirlemeyi, sonrasında ise hastaların demografik ve klinik özelliklerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji Kliniği'ne non-enfeksiyöz üveit tanısı ile göz hekimi tarafından tetkik amacıyla yönlendirilen 52 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların romatolojik sistem sorgu ve muayeneleri, laboratuvar ve görüntüleme bulguları incelenmiştir. Bulgular: Elli iki hastanın 35 (%67,3)'i kadın; 17 (%32,7)'si erkek ve yaş ortalamaları 43.38±11,92 (min: 24, maks: 82), geçirilen ilk üveit atağı sırasındaki yaş ortalaması 40,46±12,54 (min: 21, maks: 81) ve romatolojik hastalık tanısı alanlarda ortalama romatolojik hastalık tanı yaşı 43,17±11,32 (min:28 maks:70) olarak bulunmuştur. Hastaların %78,85'inde anterior üveit, %15,38'inde panüveit, %5,77'sinde posterior üveit saptanmıştır. Hastaların %75'inde unilateral tutulum, %25'inde bilateral tutulum ve %88,5'inde non-granülomatöz üveit, %11,5'inde granülomatöz üveit olduğu saptanmıştır. Elli iki hastanın 24 (% 46,2)'üne romatolojik hastalık tanısı konulmuştur. Bu hastaların hiçbirinin daha önceden bir romatolojik hastalık tanısı yoktur. Buna göre; hastaların %53,8'inde herhangi bir romatolojik hastalık tanısı bulunmadığı; tanı alanlar arasında %34,5 ile SpA grubu hastalıklar altta yatan en sık romatolojik hastalık olarak saptanmıştır. Bunu %5,8 oranıyla ile sarkoidoz izlenmiştir. SpA tanısı alan 18 hastanın tamamı ön üveit geçirmiş olup; hastaların SpA tanısı ile üveitin lokalizasyonu arasında ilişki istatistik olarak anlamlıdır (p=0,025). SpA tanısı alan 18 hastanın 14'ünde ise HLA-B27 pozitif saptanmıştır. SpA tanısı alan ve almayan gruplarda HLA-B27 pozitifliği karşılaştırıldığında; gruplardaki HLA-B27 dağılımı arasında anlamlı bir ilişki gözlenmiştir (p=0,001). Sonuç: Non-enfeksiyöz üveit hastalarının etiyolojik değerlendirilmesi sırasında en yaygın sebep idiyopatik olarak bulunmuştur. Nedeni belirlenebilen etiyolojiler arasında ise spondiloartropatilerin öne çıktığı görülmüştür. AUU, HLA-B27 ve SpA arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. Romatoloji pratiğinde non-enfeksiyöz üveitle gelen hastaların değerlendirilmesi sırasında; SpA, Behçet hastalığı ve sarkoidoz akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Background: Uveitis is a term used to describe inflammation of any part of the uvea. The data obtained from the studies showed that the etiology was formed by systemic inflammatory rheumatic diseases in approximately 30% of all patients diagnosed with uveitis. Especially; spondyloarthritis, Behçet's disease and sarcoidosis are common. Uveitis can be occured during the course of rheumatological diseases. Objective: Our study aims to determine the etiology of underlying systemic inflammatory diseases in patients presenting with non-infectious uveitis and to evaluate the demographic and clinical characteristics of the patients. Methods: 52 patients were referred by an ophthalmologist to Bakirkoy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Rheumatology Clinic, with the diagnosis of non-infectious uveitis were included in the study. The rheumatological system examination, laboratory and imaging findings of the patients were studied. Results: Thirty-five of the 52 patients (67.3%) were female, 17 (32.7%) were male, and their mean age was 43.38±11.92 (min: 24, max: 82), mean age at the time of the first uveitis attack was 40, 46±12.54 (min: 21, max: 81) and the mean age at diagnosis of rheumatologic disease was found 43.17±11.32 (min:28, max:70). Anterior uveitis was found in 78.85% of the patients, panuveitis in 15.38%, and posterior uveitis in 5.77%. It was found that 75% of the patients had unilateral involvement, 25% had bilateral involvement; 88.5% had non-granulomatous uveitis, 11.5% had granulomatous uveitis. A diagnosis of rheumatological disease was made in 24 (46.2%) of 52 patients. None of these patients had a previous diagnosis of rheumatological disease. According to this; 53.8% of the patients were not diagnosed with any rheumatological disease; SpA group diseases were found to be the most common underlying rheumatological disease among those diagnosed diseases with 34.5% of patients. This was followed by sarcoidosis with a rate of 5.8%. All 18 patients diagnosed with SpA had anterior uveitis; the relationship between the diagnosis of SpA and the localization of uveitis was statistically significant (p=0.025). HLA-B27 was positive in 14 of 18 patients diagnosed with SpA. When HLA-B27 positivity was compared in groups with and without SpA diagnosis; a significant correlation was observed between the distribution of HLA-B27 in the groups (p=0.001). Conclusion: During the etiological evaluation of patients with non-infectious uveitis, the most common cause was found as idiopathic. Among the etiologies whose cause can be determined, spondyloarthropathies were seen to be prominent. The relationship between AUU, HLA-B27 and SpA has been demonstrated. During the evaluation of patients presenting with non-infectious uveitis in rheumatology practice; SpA, Behçet's disease and sarcoidosis can be kept in mind.