Ameliyathane çalışanlarının iletişimi ve kişilerarası problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between operating room employees' communication and interpersonal problem solving skills
  1. Tez No: 757778
  2. Yazar: HANIM SİNEM AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: İletişim hataları ve problem çözme becerilerinin yetersizliği tıbbi hatalara neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, ameliyathanede çalışan sağlık profesyonellerinin iletişim becerileri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma analitik tipte bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, Ocak 2021 – Ocak 2022 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ameliyathanelerinde çalışan, araştırmaya katılmayı kabul eden ve araştırma kriterlerine uyan 117 cerrah, 28 anestezi hekimi, 114 hemşire ve 45 anestezi teknikeri oluşturmuştur. Veriler Sosyodemografik Bilgiler Formu, İletişim Becerileri Envanteri (İBE) ve Kişilerarası Problem çözme Envanteri (KPÇE) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, Kolmogorov- Simirnov testi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Ki – Kare, Fisher's Exact ve Spearman's Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Bulgular: Ameliyathanede çalışan sağlık profesyonellerinin %37.5' i cerrah, %38.5' i hemşire, %9.2' si anestezi hekimi, %14.8' i anestezi teknikeri,%57.2' si 25-35 yaş aralığında, %57.9' u kadın, %55.3' ü evli, %41' nin eğitim düzeyi yüksek lisanstır. Araştırmaya katılanların %83.9' u mesleklerini isteyerek seçmiş, %50' sinin mesleki deneyim süresi 1-5 yıldır. Katılımcıların, %37.5' i vardiyalı çalıştığını, %66.4' ü çalışma ortamından memnun olduklarını belirtmişlerdir. Ameliyathanede çalışan sağlık çalışanların İletişim Becerileri Envanteri (İBE) puan ortalamaları 112.88±113.00 ve Kişilerarası Problem Çözme Envanteri (KPÇE) puan ortalamaları 148.42±24.99 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Communication errors and inadequacy of problem-solving skills cause medical errors. The aim of this study is to determine the relationship between the communication skills and problem-solving skills of healthcare professionals working in the operating room. Material and Methods: This research is an analytical type of study. The sample of the study consisted of 117 surgeons, 28 anesthesiologists, 114 nurses, and 45 anesthesia technicians who worked in the Operating Rooms of Ankara University Medical Faculty Hospital between January 2021 and January 2022, agreed to participate in the study and met the research criteria. Data were collected using the Sociodemographic Information Form, Communication Skills Inventory (ICI), and Interpersonal Problem-Solving Inventory (CPSI). In the evaluation of the data, descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov test, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Analysis of Variance, Chi-Square, Fisher's Exact and Spearman's Correlation coefficient were used. Result: 37.5% of the healthcare professionals working in the operating room are surgeons, 38.5% nurses, 9.2% anesthesiologists, 14.8% anesthesia technicians, 57.2% between the ages of 25-35, 57.9% women, 55.3% married, 41% of them have a master's degree. 83.9% of the participants chose their profession voluntarily, 50% of them had a professional experience of 1-5 years. 37.5% of the participants stated that they worked in shifts and 66.4% stated that they were satisfied with the working environment. Communication Skills Inventory (ISI) mean scores of healthcare professionals working in the operating room were 112.88±113.00 and Interpersonal Problem Solving Inventory (CPSI) mean scores were 148.42±24.99.