Zelotes metellus (Roewer, 1928)(Araneae: Gnaphosidae) türünün sitogenetik özelliklerinin araştırılması
Investigation of cytogenetic features of zelatus metellus (Roewer, 1928)(Araneae: Gnaphosidae)
- Tez No: 757779
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE KUMBIÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Gnaphosidae familyasında bulunan Zelotes metellus türüne ait bir örümceğin, kromozom sayısı, kromozom morfolojisi, karyolojik özellikleri, eşey kromozom sistemi ve mayoz bölünme süresince ortaya çıkan kromozom davranışları ilk defa araştırılmıştır. Çalışmada ergin erkek örümcekler kullanılmıştır. Yapılan hipotonik uygulama, fiksasyon, yayma ve boyama gibi sıralı işlemlerle mitotik ve mayotik kromozomlar ortaya çıkarılmıştır. Türe ait karyotip özellikleri 2n♂=22, X1X20 şeklinde bulunmuştur. Kromozomların morfolojisi telosentrik tiptedir. Ayrıca kromozom uzunlukları kademeli bir biçimde azalış göstermektedir. Bivalent yapılar diploten evresinin başlangıcında oluşmaya başlamıştır. 10 otozomal bivalent ve 2 eşey kromozomu gözlenmiştir. Bu evrede bivalentler genellikle tek kiyazma oluşumu göstermiştir. Eşey kromozomları mayoz I evresinde pozitif heteropiknotik özellik göstererek çekirdeğin yüzeyine doğru hareket etmiş ve vezikül halini almıştır. Mayoz II evresinde ise eşey kromozomları izopiknotik karakter gösterdikleri için otozomal krozomlardan ayırt edilememiştir. Karyotip ve mayoz bölünme özellikleri Gnaphosidae familyasının karakteristik özellikleri ile uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Zelotes metellus belonging to the spider family Gnaphosidae were investigated by chromosome number, chromosome morphology, karyologic characteristics, chromosome behaviour during meiosis and sex chromosome system for the first time. Adult male spiders were used in the study. Mitotic and meiotic chromosomes were revealed by sequential processes such as hypotonic application, fixation and staining. The karyotype characteristics of the species were found as 2n♂=22, X1X20. The morphology of chromosomes is of the telocentric type. In addition, chromosome lengths show a gradual decrease. Bivalent structures began to form at the beginning of the diplotene stage. 10 autosomal bivalent and 2 sex chromosomes have been observed. At this stage, bivalents usually showed the formation of a single chiasm. The sex chromosomes showed positive heteropicnotic properties in the meiosis I stage and moved to the surface of the nucleus and became vesicles. In the meiosis II stage, the sex chromosomes could not be distinguished from the autosomal chromosomes because they show isopicnotic character. The karyotype and meiosis characteristics were found to be compatible with the characteristic features of the Gnaphosidae family.