Kültürel diplomasi bağlamında sosyal medya etkileyicisi (influencer) kullanımı
Use of social media influencers in the context of cultural diplomacy
- Tez No: 757781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU TOĞUŞLU KIZBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Devletlerin diğer devletlerle olan ilişkileri esasına dayalı geleneksel diplomasi yerini diğer devletlerle olan ilişkilerin yanında diğer devletlerin halkları ile de ilişki inşa etme esasına dayalı yeni diplomasi anlayışına bırakmıştır. Literatüre kamu diplomasi olarak geçen kavram çeşitli araçlarla yürütülmektedir. Kamu diplomasisinin en ön plana çıkan araçları arasında ise“kültürel diplomasi”faaaliyetleri yer almaktadır. Kültürel diplomasi faaliyetleri devletlerin kendi kültürel değerlerinin çeşitli araçlar ile diğer ülke halklarına tanıtılması yönündeki çalışmaları kapsamaktadır. Kültürel diplomasi faaliyetlerinin devlet eliyle yürütülmesinin yanı sıra sosyal ağlar ve gelişen internet uygulamalarıyla etkililiği yüksek kişiler ve dijital ünlülerin sosyal medya içerikleriyle de yürütüldüğü ve bu kapsamda kültürel diplomasi faaliyetlerine olumlu katkılarda bulunulduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada kamu diplomasisi faaliyetlerinden biri olan kültürel diplomasi bağlamında muhatap kitleleri etkileme aracı olarak influencerlar üzerinde durulmuştur. Hofstede soğan kabuğu modeline göre yapılan incelemede yabancı influencerların oluşturduğu içeriklerde kültürel ögeler aranmıştır. Kültürel diplomasinin anlaşılması, yeni aktörlerin varlığını kabul etmek ve influencerların YouTube videolarında yayınladıkları içeriklerle Türkiye'nin hikâyesini yabancıların gözünden ortaya koymak için yapılan çalışmada kültürel kodlar analiz edilmiştir. Sosyal medya influencerlarının kültürel diplomasi bağlamında incelendiği sınırlı sayıda çalışma bulunması çalışmanın önemini artırmaktadır. Araştırmanın sonucunda; YouTube'de kültür odaklı içerik üreten influencer videolarında Türk kültür ögelerinin yanı sıra evrensel değerlere sahip kültürel ögelerinde yer aldığı görülmektedir. Influencerların etkileşim yaratması, Türkiye imajı ve kültürel ürünlerin tanıtımına olan katkısı Türk kültür diplomasisine etkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca bulgular YouTube etkileşimlerinin influencer içeriklerine göre farklılaştığını gösterirken yabancı influencerların en çok gastronomik ürünler, tarihi ve turistlik mekânların yanı sıra daha az popüler olan yerleri de paylaştığına dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Traditional diplomacy based on the relations of states with other states has left its place to a new understanding of diplomacy based on the principle of building relations with the peoples of other states as well as the relations of states with other states. The concept, which is referred to as public diplomacy in the literatura, is carried out by various means. Cultural diplomacy activities are among the most prominent tools of public diplomacy. Cultural diplomacy activities include the efforts of states to promote their own cultural values to the peoples of other countries with various tools.In addition to the execution of cultural diplomacy activities by the state, it is thought that social networks and developing internet applications are also carried out with social media contents of high- impact people and digital celebrities, and in this context, positive contributions are made to cultural diplomacy activities. In this study, influencers are emphasized as a means of influencing the interlocutors in the context of cultural diplomacy, which is one of the public diplomacy activities. In the analysis made according to the Hofstede onion peel model, cultural elements were searched in the content created by foreign influencers.Cultural codes were analyzed in the study to understand cultural diplomacy, to accept the existence of new actors and to reveal the story of Turkey from the eyes of foreigners with the content published by influencers on YouTube videos.The limited number of studies examining social media influencers in the context of cultural diplomacy increases the importance of the study. As a result of the research; Influencer videos that produce culture-oriented content on YouTube include Turkish cultural elements as well as cultural elements with universal values. Influencers' interaction, the image of Turkey and their contribution to the promotion of cultural products show that they have an impact on Turkish cultural diplomacy. In addition, the findings show that YouTube interactions differ according to influencer content, while foreign influencers mostly share less popular places as well as gastronomic products, historical and touristic places.