Türkiye'de e-belediyecilik uygulamaları ve vatandaşların farkındalık düzeyi üzerine bir araştırma: Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği
A study Turkey e-municipality applications and local level public awareness: On the Ankara Metropolitan Municipality example
  1. Tez No: 757785
  2. Yazar: DENİZ ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ERDOĞAN ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İçinde bulunduğumuz çağda teknolojik gelişmeler küreselleşme süreciyle tüm dünyaya yayılmakta, bilginin sınırsız dolaşımı toplumları köklü bir dönüşüme uğratmaktadır. Vatandaşların devletlerden beklentileri değişmekte, kaliteli ve etkin hizmet sunumu, şeffaf, demokratik ve hesap verebilir devlet anlayışı kabul görmektedir. E-devlet, e-belediye gibi uygulamalar, dönemin değişen yönetim anlayışının ürünü olarak ortaya çıkmıştır. E-belediye; en kısa haliyle belediyelerin hizmet sunumunda teknolojik imkânlardan yararlanmasını ifade eden bir kavramdır. Öte yandan e-belediyecilik uygulamalarından beklenen faydanın elde edilebilmesi için belediyelerin gerekli çalışmaları yapmasının yanında vatandaşların da bu kapsamda sunulan hizmetlere karşı farkındalığının yüksek olması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlarında ikamet eden vatandaşların e-belediyecilik uygulamalarına karşı farkındalık düzeyini tespit etmektedir. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışma kapsamında Ankara'da ikamet eden 423 vatandaşa anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analiz programı SPSS ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda Ankara'da ikamet eden vatandaşların e-belediyeciliğe yönelik farkındalık düzeylerinin yüksek çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our age, technological developments are spreading all over the world with the globalization process, and the unlimited circulation of information is transforming societies. The expectations of citizens from the states are changing, providing quality and effective service, and the understanding of transparent, democratic and accountable state is accepted. Applications such as e-government and e-municipality emerged as a product of the changing management approach of the period. E-municipality; In its shortest form, it is a concept that expresses the use of technological opportunities by municipalities in the provision of services. On the other hand, in order to obtain the expected benefit from e-municipality applications, the municipalities should do the necessary work and the citizens should have a high awareness of the services offered in this context. The aim of this study is to determine the awareness level of citizens residing within the borders of Ankara Metropolitan Municipality towards e-municipal applications. Within the scope of the study, in which the quantitative research method was used, a questionnaire was applied to 423 citizens residing in Ankara. The obtained data were analyzed with the statistical analysis program SPSS. As a result of the study, it was determined that the awareness level of citizens residing in Ankara towards e-municipality was high.