Karayemiş (Laurocerasus officinalis Roemer) çekirdek içinin yağ asitleri kompozisyonunun belirlenmesi ve serbest gezinmeli sistemde yumurta tavuğu karmalarında kullanımı
Determination of fatty acid composition of cherry laurel (Laurocerasus officinalis Roemer) kernel and its use in free range laying hen rations
  1. Tez No: 757798
  2. Yazar: ESMA BARASOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN KOP BOZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Karayemiş (taflan) meyvesi (Laurocerasusu Officinalis Roemer) çekirdeği bazı biyoaktif bileşikler bakımından zengindir. Bu tür bileşiklerin, yumurta tavuklarında performansı arttırma yanında, yumurtanın bazı iç ve dış kalite özelliklerini de iyileştirme potansiyeli vardır. Dolayısıyla bu çalışmada serbest gezinmeli üretim sisteminde yumurta tavuklarının karmalarına yem katkı maddesi olarak karayemiş çekirdek içi (KÇİ) eklenmesinin performans (canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, yumurta verimi) ve yumurta kalitesi (iç ve dış kalite parametreleri, yumurta sarısı yağ asidi kompozisyonu ve antioksidan içeriği) üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla tesadüf parselleri deneme desenine göre 400 adet 22 haftalık yaşta Lohmann Kahverengi yumurtacı tavuk 4 muameleye (muamele başına 25 tavuklu 4 tekkerür) ayrılarak rastgele bölmelere yerleştirilmiştir. Deneme planına göre 1. grup KÇİ ilavesiz bazal karma ile; 2. grup %0,25 (0,25 KÇİ); 3. grup %0,50 (0,50 KÇİ) ve 4. grup %1 (1 KÇİ) öğütülmüş KÇİ ilaveli karma ile yemlenmiştir. Mevcut çalışmanın sonuçları karmaya KÇİ ilavesinin yumurta ağırlığını arttırarak YYO'yu düşürdüğünü, yumurta sarısı antioksidan ve DHA içeriğini arttırdığını ve omega-6/omega-3 oranını iyileştirdiğini göstermiştir. Elde edilen bulgulara göre yumurtacı tavuk karmasına KÇİ ilavesinin insan beslenmesi için yüksek oranda arzu edilen fonksiyonel yumurta üretimi için kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cherry Laurel (Laurocerasus Officinalis Roemer) kernel is rich in some bioactive compounds. Such compounds have the potential to improve performance in laying hens as well as improve some internal and external quality characteristics of eggs. Therefore, in this study, the effects of adding cherry laurel kernels (KCI) as a feed additive to the ration of laying hens in the free range production system on performance (live weight, feed consumption, feed conversion ratio, egg production) and egg quality (internal and external quality parameters, egg yolk fatty acid composition and antioxidant content) were investigated. The thesis study using 22-week-old Lohmann Brown layer hens was carried out in a total of 400 chickens according to the randomized plot design optimised at 4 replication groups, and 25 animals in each replication. According to the trial plan 1st group 0% (KCI0); group 2 0.25% (0.25 KCI); group 3 0.50% (0.50 KCI) and group 4 were fed with 1% (1 KCI) ground KCI added to basal ration. The results of the current study showed that the addition of KCI to the ration increased the egg weight and decreased the FCR,increased the antioxidant and DHA content of the egg yolk, and improved the omega- 6/omega-3 ratio. According to the findings, it has been shown that the addition of KCI to the laying hens ration can be used for the production of highly desirable functional eggs for human nutrition.