Belirli tensör şartlarını sağlayan α-Kenmotsu pseudo-metrik manifoldlar
α-Kenmotsu pseudo-metric manifolds satisfying certain tensor conditions
  1. Tez No: 757802
  2. Yazar: RAMAZAN KIZIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümü giriş kısmına adanmıştır. Değme yapılar, hemen hemen değme metrik yapılar, Kenmotsu manifoldlar, pseudo-metrik yapılar ve hemen hemen Kenmotsu pseudo-metrik manifoldların tarihi gelişimi literatür bilgileri eşliğinde verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, yaptığımız çalışmaların esasını teşkil eden manifold teori ile ilgili temel tanımlar ve kavramlar sunulmuştur. Tezin üçüncü bölümünde α-Kenmotsu pseudo-metrik manifoldlarla ilgili eğrilik özellikleri ve ayrıntılı bir örnek verilmiştir. Tezin son bölümünde bazı tensör şartlarını sağlayan α-Kenmotsu pseudo-metrik manifoldlar incelenmiştir. Özellikle, α-Kenmotsu pseudo-metrik manifoldlar üzerinde yarı-simetrik, Ricci yarı-simetrik, lokal simetrik, M-projektif eğrilik tensör alanı, konsirküler eğrilik tensör alanı, konharmonik eğrilik tensör alanı, D-konformal eğrilik tensör alanı ve bazı özel tensörel çarpım alanları araştırılmış ve bazı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter of the thesis is devoted to the introduction part. The historical development of contact structures, almost contact metric structures, Kenmotsu manifolds, pseudo-metric structures and almost Kenmotsu pseudo-metric manifolds are given in the light of the literature. In the second chapter of the thesis, basic definitions and concepts related to the manifold theory, which form the basis of our research, are presented. In the third chapter of the thesis, curvature properties of α-Kenmotsu pseudo-metric manifolds and a detailed example are given. In the last chapter of the thesis, α-Kenmotsu pseudo-metric manifolds satisfying some tensor conditions are examined. In particular, semi-symmetric, Ricci semi-symmetric, locally symmetric, M-projective curvature tensor field, concircular curvature tensor field, conharmonic curvature tensor field, D-conformal curvature tensor field and some special tensor product on α-Kenmotsu pseudo-metric manifolds are investigated and some results are obtained.