Uçucu külün kriyolit esaslı elektroliz hücre atıklarıyla sinterlenebiliriğinin araştırılması
Investigation on the sintering behavior of fly ash with cryolite based electrolyses cell waste addition
  1. Tez No: 757836
  2. Yazar: DOĞAN ÇOLAKGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERHAT BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, uçucu külün kriyolit esaslı hücre atıklarıyla sinterlenebilirliği araştırılmıştır. Kriyolit esaslı hücre atığı alüminyum üretim sürecinde ortaya çıkan bir atık maddedir. Hall-Heroult elektroliz hücresinde alüminyum üretimi sırasında çıkan ve depolanması maliyetli, sıkıntılı olan bir atık maddedir. Uçucu kül ise termik elektrik santrallerinde kömür yakılması sonucu baca tozu olarak bilinen bir atık maddedir. Bu atıklar hem atık depolama maliyeti düşünülerek hem de doğaya verebileceği zararlar göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Ham maddelerin mineralojik ve faz analizleri XRD cihazında ölçülmüştür. Uçucu kül seramik massesinde kuvars yerine %70, %65, %60, %50 oranlarında, kriyolit esaslı hücre atığı ergitici amacıyla feldspat yerine %0, %5, %10, %20 oranlarında, kil olarak da %30 bentonit kullanılmıştır. Öncelikle elektroliz hücre atığına DTA-TG ve XRD analizi yapılmış ve sonrasında tüm numunelere Üç nokta eğilme testi, su emme ölçümü, tane boyutu analizi, gözenek tayini analizi, renk analizi, pişme küçülmesi ölçümü ve hacim ağırlığı ölçümü yapılmıştır. Ortaya çıkan çıkan test sonuçlarıyla beraber hücre atığının, uçucu külün sinterlenebilirliğine olumlu katkıda bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the sinterability of fly ash with cryolite-based cell waste was investigated. Cryolite-based cell waste is a waste material generated during the aluminum production process. It is a waste material that comes out during the production of aluminum in the Hall-Heroult electrolysis cell and is costly and troublesome to store. Fly ash is a waste material known as flue dust as a result of burning coal in thermal power plants. These wastes have been evaluated both by considering the waste storage cost and by taking into account the damage they may cause to the nature. Mineralogical and phase analyzes of raw materials were measured in XRD device. In fly ash ceramic masses, 70%, 65%, 60% and 50% were used instead of quartz, 0%, 5%, 10%, 20% ratios of bentonite were used instead of feldspar for cryolite-based cell waste melter, and 30% bentonite was used as clay. DTA-TG and XRD analysis were performed on the electrolysis cell waste, and then Three-point bending test, water absorption measurement, particle size analysis, apparent porosity analysis, color analysis, firing shrinkage measurement and bulk density were performed on all samples. As a conclusion, it was seen that cell waste contributed positively to the sinterability of fly ash.