Approximation properties of hexagonal fourier series
Altıgensel fourier serilerinin yaklaşım özellikleri
- Tez No: 757835
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Altı bölümden oluşan bu tezde altıgensel Fourier serilerinin genelleştirilmiş de la Vallèe-Poussin ve genelleştirilmiş Nörlund ortalamalarının bazı yaklaşım özellikleri çalışılmıştır. Birinci bölüm giriş bölümüdür. İkinci bölümde tezin sonraki bölümlerinde kullanılacak bazı temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde kafesler ve kafesler yardımıyla tanımlanan Fourier serileri hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde altıgensel kafes ve altıgensel Fourier serileri tanıtılmıştır. Beşinci bölümde altıgensel Fourier serilerinin genelleştirilmiş de la Vallèe-Poussin ortalamalarının düzgün normda yaklaşım hızı incelenmiştir. Altıncı bölümde altıgensel Fourier serilerinin genelleştirilmiş Nörlund ortalamalarının düzgün normda yaklaşım hızı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which consists of six chapters, some approximation properties of generalized de la Vallèe-Poussin means and generalized Nörlund means of hexagonal Fourier series are studied. The first chapter is the introduction. In the second chapter, some fundamental concepts, which will be used in the following chapters, are given. In the third chapter, information about lattices and Fourier series defined by lattices has been given. In the fourth chapter, the hexagonal lattice and hexagonal Fourier series are introduced. In the fifth chapter, the degree of approximation of generalized de la Vallèe-Poussin means of hexagonal Fourier series is investigated in the uniform norm. In the sixth chapter, the degree of approximation of generalized Nörlund means of hexagonal Fourier series is investigated in the uniform norm.