Content analysis of exhibit labels in science centers
Bilim merkezlerindeki sergi etiketlerinin içerik analizi
- Tez No: 757865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Science and Technology, Education and Training, Museology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Etiketler (poster), bilim merkezlerinde ziyaretçiler ve sergiler arasında iletişimi kuran temel araçlardır. Bilim merkezlerinde, merkezlerin eğitim hedeflerine göre sergi tasarımları ve etiketleri değişmektedir. Daha önce yapılan çalışmalarda, ağırlıklı olarak etiketlerin estetik yönleri ele alınmış ve hedeflenen içeriklerin nasıl sunulduğu istenilen seviyede incelenmemiştir. Bu çalışmanın amacı, bilim merkezlerinde etkileşimli sergiler için kullanılan etiketlerin içeriklerini ve bu içeriklerin nasıl sunulduğunu araştırmaktır. Bu amaç için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Türkiye'de bulunan altı farklı bilim merkezinden elde edilen veriler içerik ve içerikteki bilgiyi verme şekli açısından incelenmiştir. İçerikler; yönergeler, anlatımlar ve genişletme şeklinde 3 genel kategoriye ayrılmıştır. Her bir içerik hedeflenen bilgilerin veriliş şekline göre de alt kategorilere ayrılmıştır. Çalışmada bulunan ana kategori ve alt kategoriler toplanan veriye, bilim dallarına ve bilim merkezlerine göre incelenmiş ve örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Exhibit labels are powerful tools for initiating communication between visitors and exhibits in science centers. Exhibit designs and labels can change according to the educational goals in science centers. Previous studies have focused on the aesthetic aspects of labels rather than the content, and they can hardly give us educational messages behind the exhibit labels. The purpose of this study is to investigate variations of labels used for interactive exhibits in science centers. To investigate the variations in exhibit labels, the method of content analysis was used. For this purpose, the data were obtained from six different science centers located in Turkey. Exhibit labels were examined in terms of content and the ways of providing information about the contents. The contents of labels were categorized as directions, explanations, and extensions. Each content was also analyzed and categorized according to the ways of providing information about the content. This study described these three main categories and emerging subcategories with detailed examples. The main categories and subcategories in the study were also analyzed across fields of science and science centers.