Çocuk dostu kent kriterleri açısından çocukların bakış açılarının değerlendirilmesi-Sivas kenti örneği
Evaluation of children's perspectives from the deficits of child-friendly city criteria - the case of Sivas city
- Tez No: 757867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN DEMİRCİOĞLU YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Amaç:“Çocuk Dostu Kentler: Sivas Kenti Örneği”çalışmasının temel amacı: Sivas kentinde çocuk nüfus oranlarının gözlemlenmesi ile kentleşme kavramının diğer zaman dilimlerine göre daha sıklıkla arttığı görülmüştür. Bu artış çocuklar üzerinde büyük bir etki oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında, Sivas kentini, 'Çocuk-Oyun, Çocuk-Mekân, Oyun-Mekân' ilişkisi içerisinde gözlem, planlama ve tasarım ilkeleriyle değerlendirmeyi amaçlanmıştır. Yapılan bu araştırma ve analiz sonucunda, Sivas kentinde yaşayan çocuklara 'Çocuk Dostu Kent' kavramının tanıtılması hedeflenmiştir. Yöntem: Çalışma literatür taraması, veri toplama, analiz ve değerlendirme olmak üzere temel aşamalardan oluşmaktadır. 10-14 yaş aralığı grubunda, mahalle ve okul kapsamında, çocukların serbest zaman dilimlerinde oyun istekleri için ilgi kurdukları mekanları tespit etmek, 'Çocuk Dostu Kent' kavramının temel ilkeleri ile yaşadıkları çevreyi değerlendirmelerini sağlamak, çocuk katılımını destekleyerek literatürde bulunan dört yöntemin; 'Gözlem – Anket – Foto Tanımlama – Odak Grup Toplantısı' mahalle ölçeklerinde uygulanması yöntemleri uygulanmıştır. Katılımcılar ile yapılan anketler sonucundan elde edilen verilerin istatistiksel analizinin yapılabilmesi için SPSS programı, odak grup toplantıları için oluşturulan haritalar için de Google Earth, AutoCAD ve Photoshop programları kullanılmıştır. Bulgular:“Çocuk Dostu Kent Kriterleri Açısından Çocukların Bakış Açılarının Değerlendirilmesi-Sivas Kenti Örneği”çalışması kapsamında odak grup toplantıları yapılmıştır. Toplantı bulgularına göre katılımcıların yaşadıkları çevrede sportif ve kültürel faaliyetlerin yetersiz olduğunu, her mahallede çocuklara hitap eden bilgi evleri olması gerektiğini, çocuk oyun alanlarının içeriği zengin daha çok öğretici oyun elemanlarının bulunmasını ve kendilerine yakın çevrede kütüphane olması gerektiğini belirtmiştir. Ayrıca 14 grup ve 133 değişkenli anket bulgularına göre, katılımcılar daha çok aile ve arkadaşları ile zaman geçirdikleri, oyun alanları olarak ev önü ve okul bahçelerini tercih ettiklerini, çocuk oyun alanlarının yetersiz olduğunu, parkların ve yeşil alanların artırılmasını, tehlike arz eden sokak hayvanlarına karşı barınak çözümleri, bisiklet ve yürüyüş yollarının artırılmasını belirtmişlerdir. Sonuç: Çalışma sonucunda Sivas kentinin 'Çocuk Dostu Kent' kriterlerinin bazı maddelerine uymadığı saptanmıştır. Çocuk katılımını destekleyerek katılımcılarım yaşadıkları çevrede olumlu ve olumsuz görüşlerin temel kaynakları incelenerek çözümler bulunmuştur. Bu duruma rağmen Sivas Belediyesi'nin kentin 'Çocuk Dostu Kent' olması için zemin hazırladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main purpose of the study“Child Friendly Cities: The Case of Sivas City”: It has been observed that the concept of urbanization has increased more frequently than other time periods with the observation of child population rates in Sivas city. This increase has a huge impact on children. Within the scope of the study, it is aimed to evaluate the city of Sivas with the principles of observation, planning and design within the relationship of 'Child-Play, Child-Space, Game-Space'. As a result of this research and analysis, it is aimed to introduce the concept of 'Child Friendly City' to children living in Sivas city. Method: The study consists of basic stages: literature review, data collection, analysis and evaluation. In the 10-14 age group, within the scope of the neighborhood and school, to identify the places that children are interested in for their play requests in their free time, to enable them to evaluate the environment they live in with the basic principles of the concept of 'Child Friendly City', to support child participation and to identify the four methods in the literature; The methods of 'Observation - Questionnaire - Photo Identification - Focus Group Meeting' were applied in neighborhood scales. SPSS program was used for statistical analysis of the data obtained as a result of the surveys made with the participants, and Google Earth, AutoCAD and Photoshop programs were used for the maps created for the focus group meetings. Findings: Focus group meetings were held within the scope of the“Evaluation of Children's Perspectives in terms of Child-Friendly City Criteria-The Case of the City of Sivas”. According to the meeting findings, the participants stated that the sports and cultural activities in the area they live in are insufficient, there should be information houses that appeal to children in every neighborhood, there should be more educational game elements with rich content in children's playgrounds and there should be a library in their vicinity. In addition, according to the survey findings of 14 groups and 133 variables, the participants mostly spend time with their family and friends, they prefer the front of the house and school gardens as playgrounds, the children's playgrounds are insufficient, the parks and green areas should be increased, shelters against dangerous stray animals. stated solutions, increasing the number of bicycle and walking paths. Results: As a result of the study, it was determined that the city of Sivas did not comply with some of the“Child Friendly City”criteria. By supporting child participation, solutions were found by examining the main sources of positive and negative opinions in the environment where my participants lived. Despite this situation, it has been observed that Sivas Municipality has prepared the ground for the city to be a 'Child Friendly City'.