Taguchi metodu kullanılarak plastik enjeksiyon proses parametrelerinin optimizasyonu: Otomotiv aydınlatma parçaları için bir uygulama
Optimization of plastic injection process parameters using the Taguchi method: An application for automotive lighting parts
- Tez No: 757868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLAN DENİZ KARAOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Günlük yaşamımızda kullandığımız pek çok parça plastik enjeksiyon ile üretilmektedir. Otomotiv yan sanayisinde plastik enjeksiyon prosesi ile üretilen ürünlerde yüzey kalitesi müşteri memnuniyetini sağlamak açısından önemlidir. Bu proseste yüksek sıcaklık altında çalışılması nedeniyle, süreç sonunda ürünün yüzeyinde damlacık adı verilen kalite problemleri gözlenebilmektedir. Bunun yanında çapak, eksik enjeksiyon vb. kalite hataları da sıklıkla gözlenebilmektedir. Bu tez çalışmasında otomotiv aydınlatma parçalarının kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla enjeksiyon süreç parametrelerinin optimizasyonu üzerine çalışılmıştır. Bu sayede ıskarta oranının düşürülmesi ve müşteri memnuniyetinin arttırılması hedeflenmektedir. Ele alınan plastik enjeksiyon sürecinin optimizasyonu amacıyla Taguchi yöntemi kullanılmıştır. Girdi (Faktör) parametreleri olarak ocak sıcaklığı (⸰C), enjeksiyon hızı (m/s) ütüleme basıncı (Pa) mal alma zamanı (sn) ve ütüleme zamanı (sn) parametreleri seçilmiştir. Literatürdeki çalışmalar incelendiğinde, aydınlatma lens parçaları üzerine bir uygulamaya rastlanılmamıştır. Tüm analizler Minitab istatiksel analiz yöntemi programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız sonucunda ele alınan endüstri probleminin çözümünde Taguchi metodu etkin bir şekilde kullanılmıştır. Ocak sıcaklığı (°C), enjeksiyon hızı (m/s), ütüleme basıncı (Pa), mal alma zamanı (sn) ve ütüleme zamanına (sn) ait optimum parametreler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Many parts that we use in our daily life are produced by plastic injection. The surface quality of the products produced by the plastic injection process in the automotive sub-industry is important in terms of ensuring customer satisfaction. Due to the high temperature in this process, quality problems called droplets can be observed on the surface of the product at the end of the process. In addition, burrs, incomplete injection, etc. quality errors can also be observed frequently. In this thesis, the optimization of injection process parameters has been studied in order to improve the quality of automotive lighting parts. In this way, it is aimed to reduce the scrap rate and increase customer satisfaction. Taguchi method was used for the optimization of the plastic injection process. Furnace temperature (⸰C), injection speed (m/s), ironing pressure (Pa), receiving time (sec) and ironing time (sec) parameters were selected as input parameters. When the studies in the literature are examined, no application on lighting lens parts has been found. All analyzes were performed using the Minitab statistical analysis method program. As a result of our study, the Taguchi method has been used effectively in the solution of the industry problem. Optimum parameters of furnace temperature (°C), injection speed (m/s), ironing pressure (Pa), receiving time (sec) and ironing time (sec) were found.