İskemik priapizmde intrakavernozal mezenkimal kök hücre tedavisinin (İMKHT) etkinliğinin araştırılması
Evaluation of the efficacy of intracavernosal mesenchymal stem cell therapy (IMSCT) in ischemic priapism
  1. Tez No: 757903
  2. Yazar: ENES KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ENGİN KANDIRALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ İskemik priapizmde intrakavernozal mezenkimal kök hücre tedavisinin (İMKHT) etkinliğinin araştırılması. GEREÇ VE YÖNTEMLER Çalışmamızda 30 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan, sham grubu (n=6), priapizm grubu (n=12) ve priapizm+İMKHT grubu (n=12)'na ayrıldı. Son iki grup bir saat ve 12 saat iskemik priapizm uygulanan alt gruplara bölündü. İskemik priapizm modeli vakum ereksiyon cihazı ve konstrüktör bant yöntemi kullanılarak oluşturuldu ve priapizm sonrası İMKHT konstrüktör bandın çıkarılmasının hemen akabinde uygulandı. Dört hafta takibin ardından tüm deney gruplarında elektriksel stimülasyon yardımıyla intrakavernozal basınç (ICP) ve sistemik arter basıncı (MAP) ölçüldü. Takiben penil dokuda inflamasyon, fibrozis, kavernozal düz kas/ kollajen oranı, TGF-beta, Elastin, e-NOS, n-NOS, i-NOS protein ekspresyonları ve TGF-beta, VEGF, NGF ve BDNF mRNA ekspresyon seviyelerini değerlendirilmek amacıyla penektomi gerçekleştirildi ve tüm sıçanlar sakrifiye edildi. BULGULAR Deneysel aşamalar tüm hayvanlarda tamamlandı.
Özet (Çeviri)
AIM Evaluation of the efficacy of intracavernosal mesenchymal stem cell therapy (IMSCT) in ischemic priapism. MATERIALS AND METHODS In our study, 30 male Wistar Albino rats were divided into the sham group (n=6), the priapism group (n=12) and the priapism+IMSCT group (n=12). The last two groups were divided into one hour and 12-hour ischemic priapism subgroups. The ischemic priapism model was created using the vacuum erection device and the constrictor tape method, and after priapism, IMSCT was applied immediately after removal of the constrictor tape. After four weeks of follow-up, intracavernosal pressure (ICP) and systemic arterial pressure (MAP) were measured in all experimental groups by electrical stimulation. Subsequently, penectomy was performed to evaluate inflammation, fibrosis, cavernosal smooth muscle/collagen ratio, TGF-beta, Elastin, e-NOS, n-NOS, i-NOS protein expressions and TGF-beta, VEGF, NGF and BDNF mRNA expression levels in penile tissue. All rats were sacrificed after the experiment. RESULTS Experimental stages have been completed in all animals.