Bipolar duygulanım bozukluğu olan hastalarda alkol ve madde kullanım bozukluğunun sirkadiyen ritim ve uyku kalitesi üzerine etkisi
The effect of alcohol and substance use disorder on circadian rhythm and sleep quality in patients with bipolar affective disorder
- Tez No: 757906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ İZCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada amacımız; ötimik dönemdeki, tip 1 bipolar duygulanım bozukluğu olan hastalarda komorbid alkol ve madde kullanım bozukluğunun, uyku kalitesi ve sirkadyen ritme etkisini değerlendirmektir. Araştırmamız prospektif, kesitsel bir araştırma çalışmasıdır. Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde remisyon dönemindeki 100 hasta ile DSM-5 tanı ölçütlerine dayalı psikiyatrik görüşme yapılmıştır. Hastaların Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAMD)' nden 8'in altında, Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ)'nden 6'nin altında puan alması ve son epizodun en az dört ay önce olmuş olması ile remisyon döneminde oldukları belirlenmiştir. Sosyodemografik Veri Formu, YMDÖ, HAMD, Biyolojik Ritim Değerlendirme Görüşmesi (BRDG), Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKİ), Epworth Uykululuk Skalası (EUS), Sabahlılık Akşamlılık Ölçeği (SAÖ) kullanılmıştır. Hastalar bipolar bozukluk grubu ve alkol-madde kullanımın eşlik ettiği bipolar bozukluk grubu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Alkol-madde kullanımın eşlik ettiği bipolar bozukluk grubunda ailede psikiyatrik hastalık öyküsü, epizodlarda psikotik özellik, hızlı döngülülük, toplam epizod sayısı, tedavi uyumsuzluğu, epizodlar arası kötü işlevsellik, duygudurum dengeliyici dışında ek tedavi gereksinimi ve ek tedavi olarak antipsikotik/antidepresan/depo antipsikotik kullanımı daha fazla bulunmuştur (p0.05). Bipolar bozukluk grubunda baskın epizod tipi depresifken; diğer grupta mikst tip olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of comorbid alcohol and substance use disorder on sleep quality and circadian rhythm in patients with type 1 bipolar affective disorder in the euthymic period. Our research is a prospective, cross-sectional research study. Psychiatric interviews based on DSM-5 diagnostic criteria were conducted with 100 patients in remission at Erenköy Mental and Nervous Diseases Training and Research Hospital. It was determined that the patients were in remission with a score below 8 on the Hamilton Depression Rating Scale (HAMD), below 6 on the Young Mania Rating Scale (YMD) and that the last episode had occurred at least four months ago. Sociodemographic Data Form, YMSS, HAMD, Biological Rhythm Assessment Interview (BRDG), Pittsburgh Sleep Quality Scale (PSQI), Epworth Sleepiness Scale (EUS), Morning Sleepiness Scale (SAE) were used. Patients are divided into two, namely the bipolar disorder group and the bipolar disorder group accompanied by alcohol-substance use.