Farelerde dobutamin ile oluşturulmuş kalp hasarı üzerine fuzilin' in koruyucu etkileri
Protective effects of fuziline on dobutamine-induced heart injury in mi̇ce
- Tez No: 757914
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Teknikleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kardiyovasküler hastalıkların oluşumunda birçok etken rol oynamaktadır. Bunlar; obezite, hipertansiyon, diyabet vb. değiştirilebilir etkenler ile genetik yatkınlık, yaş, cinsiyet vb. değiştirilemeyen etkenlerden oluşur. Ölüme neden olabilen Kardiyovasküler hastalıklar arasında kalp krizi, kalp yetmezliği, koroner kalp hastalığı gibi bazı kalp rahatsızlıklarını saymak mümkündür. Kalp hastalığı nedeniyle hastanelere gelen hastalarda son organ etkinliğinin ve sistemik perfüzyonun devam ettirilebilmesi için pozitif inotropik ajan desteği tavsiye edilmektedir. Kalp kasının kontraktilitesini arttırarak kardiyak debi artışına neden olan ajanlara (pozitif) inotrop ajanlar denilmektedir. Pozitif inotrop bir ajan olarak dobutamin yaygın bir şekilde kullanılmaktadır, İzoproterenolden oluşturulmuş, vasküler ve aritmojenik etkileri diğer pozitif inotrop ajanlara göre daha azdır. Kardiyak hasar tedavisi için birçok ilaç ve antioksidan maddeler denenmektedir. Son yıllarda klinikte kardiyak hasarı engellemeye yönelik birbirinden farklı yaklaşımlar test edilmektedir. Bu çalışmamızda antioksidan etkisi bulunan fuzilin' in, in-vitro ortamda pozitif inotropik bir ajan olan dobutamin ile kalp hasarı oluşturulan farelerde, kalp hasarını önlemedeki etkinliği histopatolojik ve biyokimyasal olarak araştırıldı. Çalışmamıza ortalama ağırlıkları 18-20 gr olan balb-c cinsi 32 adet yetişkin erkek fare çalışmaya dahil edildi. Çalışmamızda; kalp dokusundaki miyokardiyal hasar, biyokimyasal kardiyak markırlar, oksidatif stres, enflamasyon markırları, DNA hasarı ve piroptoz markırlar ile antioksidan madde miktarları karşılaştırıldı. Literatür araştırmalarımıza göre deneysel kardiyak hasar üzerinde dobutamin ve fuzilin ile ilişkili bilgi bulunmamaktadır. Ayrıca İzoproterenole alternatif ilaç olarak geliştirilen dobutaminin kardiyak hipertrofi ve fibrozis üzerine etkisi yeniden araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Many factors play a role in the formation of cardiovascular diseases. These include modifiable factors such as obesity, hypertension, diabetes, etc., and non-modifiable factors such as genetic predisposition, age, and gender. Diseases such as heart attack, heart failure, coronary heart disease, etc. are among cardiovascular diseases that may cause death. The positive inotropic agent is recommended to maintain end-organ function and systemic perfusion in patients admitted to hospitals due to heart disease. Agents that increase cardiac output by increasing the contractility of the heart muscle are called (positive) inotropic agents. Dobutamine is widely used as a positive inotropic agent; it is formed from isoproterenol, and its vascular and arrhythmogenic effects are less than other positive inotropic agents. Many drugs and antioxidants are tried for the treatment of cardiac injury. In recent years, different approaches have been tested to prevent cardiac injury. In this study, the efficacy of fuzilin, which has an antioxidant effect, in preventing heart damage in mice with a positive inotropic agent, dobutamine, in preventing heart damage was investigated histopathologically and biochemically. For the study, 32 male balb-c male mice with an average weight of 18-20 gr were included in the study. In our study; Myocardial damage in the heart tissue, biochemical cardiac markers, oxidative stress, inflammation markers, DNA damage and pyroptosis markers and antioxidant substance amounts were compared. According to our literature research, there is no information related to dobutamine and fuzilin on experimental cardiac injury. In addition, the effect of dobutamine, which was developed as an alternative drug to isoproterenol, on cardiac hypertrophy and fibrosis was investigated again.