COVİD-19 pandemi sürecinde ameliyat olan hastaların bireyselleştirilmiş bakım algılarının konfor düzeylerine etkisi
The effect of individualized care perceptions on comfort levels of patients WHO had surgery duri̇ng the COVİD-19 pandemi̇c process
  1. Tez No: 757925
  2. Yazar: HİLAL KOTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
COVID-19 Pandemi Sürecinde Ameliyat Olan Hastaların Bireyselleştirilmiş Bakım Algılarının Konfor Düzeylerine Etkisinin belirlenmesi amacıyla Ekim 2021-Şubat 2022 tarihleri arasında T.C. SBÜ Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 300 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri 'Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu', Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası_B (BBS_B) ve Genel Konfor Ölçeği (GKÖ) ile ameliyattan minimum 2 gün sonra hastalarla yüz yüze görüşme ile toplandı. Araştırma kapsamında, anket veri setlerinin analizinde IBM SPSS 23,0 paket program kullanıldı. Kolmogorov-Smirnov normallik analizi sonuçlarına göre normal dağılış görülmedi. Bu durumda ikili ve üçlü karşılaştırmalar Kruskall-Wallis ve Mann Whitney U gibi parametrik olmayan test yöntemleri ile hipotezler test edildi. Araştırma verilerinin betimsel analiz tablolarında frekans ve yüzdelikler üzerinden yorumlamalar yapıldı. Araştırma kapsamında kullanılan BBS_B ve GKÖ ile açıklayıcı faktör analizi yapıldı. Burada, Güvenilirlik, KMO ve Bartlett testleri yapılarak verilen faktör analizine uygun olduğu belirlendi. Ölçek boyutlar, alt boyutlar ve düzeyler arasındaki ilişki ayrıca Pearson Korelasyon Analiziyle incelendi ve sonuçları aktarıldı. Hastaların BBS_B puan ortalaması 3.53, GKÖ puan ortalaması ise 3.22 olarak belirlenmiştir. BBS_B karar verme kontrolü bireysellik puan ortalama 3.54, GKÖ fiziksel konfor düzeyi puan ortalaması 3.31, rahatlama boyut puan ortalaması 3.32 olarak bulundu. GKÖ ile BBS_B ve Kişisel Yaşam Durumu Bireysellik_B, Karar Verme Kontrolünde Bireysellik_B alt boyutları pozitif yönde ve zayıf seviyede istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmaktadır. Genel Konfor Ölçeği ile Klinik Durum Bireysellik_B pozitif yönde ve orta seviyede istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmaktadır. Hastaların bireyselleştirilmiş bakım algısı arttıkça konfor düzeyleri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study was carried out with 300 patients at Turkiye Republic University of Health Sciences, Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between October 2021 and February 2022 in order to determine the Effect of Individualized Care Perceptions on Comfort Levels of Patients Who Had Surgery During the COVID-19 Pandemic Process. Research data were collected using the 'Patient Descriptive Information Form', 'Individualized Care Scale' (ICS) and 'General Comfort Scale' (GCS) minimum 2 days after the operation, using face-to-face interview technique with the patients who were hospitalized in their own room. Independent sample t-test and one- way analysis of variance were used to evaluate the data. Within the scope of the research, IBM SPSS 23.0 package program was used in the analysis of the survey data sets. According to the results of Kolmogorov-Smirnov normality analysis, normal distribution was not observed. In this case, hypotheses were tested with non-parametric test methods such as double and triple comparisons, Kruskal-Wallis and Mann Whitney U. In the descriptive analysis tables of the research data, interpretations were made on the basis of frequencies and percentages. Explanatory factor analysis was performed with ICS_B and GCS used in the research. Here, Reliability, KMO and Bartlett tests were performed and it was determined that it was suitable for the given factor analysis. The relationship among scale dimensions, sub-dimensions and levels was also examined by Pearson Correlation Analysis and the results were presented. The mean ICS_B score of the patients was 3.53, and the mean GCS score was 3.22. The mean ICS_B decision-making control individuality score was 3.54, the mean GCS physical comfort level score was 3.31, and the relaxation dimension mean score was determined as 3.32. There is a positive and weak statistically significant relationship among the GCS and ICS_B and Personal Life Situation Individuality_B, Decision Making Control and Individuality_B sub-dimensions. There is a statistically significant relationship between General Comfort Scale and Clinical Status Individuality_B at a positive and moderate level. As patients' perception of individualized care increases, their comfort level also increases.