0-12 yaş dönem çocuğu olan ebeveynlerin akılcı ilaç kullanımı konusunda bilgi ve tutumlarının belirlenmesi
Determining the knowledge and attitudes of parents with 0-12 years of children about rational drug use
  1. Tez No: 757936
  2. Yazar: TUBA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KAR ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, 0-12 yaş dönem çocuğu olan ebeveynlerin akılcı ilaç kullanımı konusunda bilgi ve tutumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Karabük İl Sağlık Müdürlüğü Aile Hekimliği ve Toplum Sağlığı Hizmetleri Birimi'ne bağlı Karabük Merkez Aydınlıkevler Aile Sağlığı Merkezi ve Merkez İlçe Safranbolu Safran Aile Sağlığı Merkezi'nde 0-12 yaş dönem çocuğu olan 325 gönüllü anne ve baba araştırma kapsamına alındı. Veri toplama araçları olarak“Ebeveyn Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde istatiksel yöntemler olarak; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ortanca, minimum, maksimum değerleri, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis Varyans analizi kullanıldı. Akılcı ilaç kullanımına yönelik ebeveyn tutum ölçeğinden aldıkları puanlara bakıldığında; annelerin ölçekten toplam 176.45±18.07 puan, babaların ölçekten toplam 173.34±20.46 puan aldıkları belirlendi. Bu puanlara göre anne ve babaların akılcı ilaç kullanımına yönelik tutumlarının ortalama değerin (%97) oldukça üzerinde olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the knowledge and attitudes of parents with children aged 0-12 on rational drug use. 325 volunteer mothers and fathers with children aged 0-12 in Karabük Merkez Aydınlıkevler Family Health Center and Central District Safranbolu Safran Family Health Center affiliated to the Family Medicine and Community Health Services Unit of the Karabük Provincial Health Directorate were included in the study.“Parent Descriptive Information Form”and“Parental Attitude Scale towards Rational Drug Use”were used as data collection tools. As statistical methods in the evaluation of data; number, percentage, mean, standard deviation, median, minimum, maximum values, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis analysis of variance were used. Considering the scores they got from the parental attitude scale towards rational drug use; it was determined that mothers got a total of 176.45±18.07 points from the scale, and fathers got a total of 173.34±20.46 points from the scale. According to these scores, it was seen that parents attitudes towards rational drug use were well above the average value (97%).