İskemik kalp hastalığı'nın tanısında ve tedavisinin yönlendirilmesinde çok kesitli bilgisayarlı tomografik koroner anjiyografi ile konvansiyonel invaziv koroner anjiyografi'nin mukayesesi
Diagnostic accuracy of multislice computed tomographic angiography compared with invasive coronary angiography for diagnosis and treatment of ischemic heart disease
  1. Tez No: 757937
  2. Yazar: DERYA BAYKIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ERZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmanın Adı: İskemik Kalp Hastalığı'nın Tanısında ve Tedavisinin Yönlendirilmesinde Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografik Koroner Anjiyografi ile Konvansiyonel İnvaziv Koroner Anjiyografi'nin Mukayesesi. Amaç: Şüpheli veya bilinen koroner arter hastalığı (KAH) bulunan hasta grubunda koroner arterlerdeki darlık ciddiyeti bakımından 64 dedektörlü Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografi' nin (ÇKBT) tanısal doğruluğunu araştırmak, koroner arter hastalığı risk faktörleri ile kalsifik plak yükünün damarlardaki darlık ciddiyeti ile ilişkisini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmamız retrospektif bir çalışma olup; bu çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi Kardiyoloji ve Radyoloji Anabilim Dalı'na Ocak 2010 ve Ağustos 2013 yılları arasında başvuran, KAH ve/veya şüphesi nedeniyle, ÇKBT anjiyografi yapılmış ve sonrasında genel olarak 7-15 gün içinde konvansiyonel koroner anjiyografi (KKA) yapılmış olan 45 hasta alındı. Önemli koroner arter darlığının saptanmasında ÇKBT' nin duyarlılığı, özgüllüğü, negatif ve pozitif kestirim değerleri altın standart olan KKA' ye göre segment ve hasta temelinde hesaplandı. KKA ve ÇKBT anjiyografideki darlık derecesi American Heart Association 15 segment modeline göre segment bazında değerlendirildi. Her hastanın KAH risk faktörleri belirlenerek, Sistematik Koroner Risk Değerlendirme (SCORE) puanı hesaplandı ve ÇKBT' de hesaplanan toplam kalsiyum skoru ile SCORE puanının damarlardaki darlık ciddiyeti ve birbirleriyle olan ilişkisi incelendi. Bulgular: Toplam segment bazlı analizde; ÇKBT için duyarlılık % 81, özgüllük % 99, pozitif kestirim değeri % 94, negatif kestirim değeri % 97 olarak saptanırken; hasta bazlı analizde sırasıyla duyarlılık % 100, özgüllük % 77, pozitif kestirim değeri % 88, negatif kestirim değeri % 100 olarak saptandı. Koroner kalsiyum skoru yüksek olan grupta, KKA' de damarlarda ciddi darlık çıkma olasılığı daha fazlaydı (OR=3,93 % 95 CI: 1,94-7,95 p< 0,001). SCORE puanı yüksek olan riskli grupta, daha fazla hastanın koroner damarlarında ciddi darlık saptandı. Ek olarak kalsiyum skoru ile SCORE puanı arasında belirgin pozitif korelasyon mevcuttu. (r = 0,669 p < 0,001). Sonuç: Bulgularımız, ÇKBT' nin şüpheli veya bilinen koroner arter hastalarında ciddi koroner darlığı saptamada yüksek tanısal doğruluğa sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca koroner kalsiyum skoru ve SCORE puanı yüksek olan riskli hasta grubu ile koroner damarlardaki ciddi darlık oranı birbirleriyle ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
NAME OF STUDY: Diagnostic accuracy of multislice computed tomographic angiography compared with invasive coronary angiography for diagnosis and treatment of ischemic heart disease. OBJECTIVE: The purpose of this study is to investigate the accuracy of 64-detector multislice computed tomographic angiography (MSCT) in patients with suspected or known coronary artery disease and evaluate the relationship between severity of stenosis and calcific plaque burden with risk factors for coronary artery disease (CAD). METHODS: The study was retrospective and included forty-five patients with suspected or known CAD who had undergone MSCT and then conventional coronary angiography (CCA) within one-two week in Istanbul Faculty of Medicine, Department of Cardiology and Radiology between January 2010 and August 2013. Sensitivity, specificity, and positive and negative predictive values of MSCT for the detection of significant stenosis were calculated according to the gold standart CCA on a segmental and patient basis. Both CCA and MSCT were compared about the severity of stenosis using the American Heart Association 15- segment model on a segmental basis. Systematic Coronary Risk Evaluation (SCORE) scores were calculated for each patient taking into their risk factors for CAD. The relationship between severity of stenosis and coronary calcium score with risk score was evaluated. RESULTS: In segment-based analysis, the overall sensitivity was 81%, specificity was 99%, positive predictive value (PPV) was 94% and negative predictive value (NPV) was 97%. Patient-based, sensitivity was 100%, specificity was 77%, PPV was 88% and NPV was 100%. The likelihood of severity of stenosis on CCA was greater in patients with high coronary calcium score (OR=3,93 % 95 CI: 1,94-7,95 p< 0,001) and high risk score for the SCORE. Additionally, coronary calcium score significantly positive correlated with SCORE risk score (r = 0,669 p < 0,001). CONCLUSİON: Our findings show that MSCT is highly accurate for the detection of significant CAD in patients with suspected or known CAD. Additionally, severity of stenosis is associated with high coronary calcium score and SCORE risk score.