Fetal gelişim kısıtlılığı olan fetüslerde kardiyak ventriküllerin oranının umbilikal arter akım bozukluğu şiddeti ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the ratio of cardiac ventricles and the severity of umbilical artery FLOW disorder in fetuses with fetal growth restriction
- Tez No: 757935
- Danışmanlar: PROF. DR. HANIM GÜLER ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Fetal gelişim kısıtlılığı (FGK) olan fetüslerde kardiyak ventriküllerin oranının umbilikal arter akım bozukluluğu şiddeti ile ilişkisinin incelenmesi, haftasına göre normal büyüme gösteren fetüslerle karşılaştırılması ve kardiyak disfonksiyon açısından daha kapsamlı testlerden ve önleyici müdahalelerden fayda sağlayabilecek fetüsleri belirlemek amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu vaka kontrol çalışması Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerinde 1 Kasım 2021 ve 30 Haziran 2022 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya 24-34. gebelik haftaları arasında bulunan (i) FGK tanılı ve umbilikal arter enddiyastolik akım kaybı veya revers akımı olan 30 olgu, (ii) FGK tanılı sadece direnç artışı olan 30 olgu ve (iii) normal büyüme gösteren 30 fetüs dahil edildi. Bulgular: Gebelik haftası bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yokken (p = 0.786), USG ölçümüne göre gebelik haftası (p0.05). Bununla birlikte sağ ventrikül / sol ventrikül oranı değerlendirildiğinde direnç artışı olan grubun 2/4 ve 3/4 den ölçülen transvers uzunlukları oranında hem DAK+RA hem de kontrol grubuna göre daha büyük olduğu görülmektedir, ancak istatistiksel olarak fark saptanmamıştır(p>0.05) Gebelik haftası, ölçümlere göre gebelik haftası ve tahmini fetal ağırlık değerleri fetal ventriküler ölçümlerin tamamı ile istatistiksel olarak anlamlı düzeyde pozitif yönde korelasyon gösteriyorken, sağ ventrikül / sol ventrikül oranlarının ise negatif yönde korelasyon gösterdiği saptandı (p0.05). Daha fazla sayıda olgunun dahil edildiği çok merkezli prospektif çalışmalarla FGK ve kardiyak remodelling ilişkisi detaylı olarak ortaya konabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between the ratio of cardiac ventricles and the severity of umbilical artery flow disorder in fetuses with fetal growth restriction (FGR), and also to compare fetuses with normal growth according to their gestationel age, and to identify fetuses that may benefit from more comprehensive tests and preventive interventions for cardiac dysfunction. Method: This case-control study was conducted at Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaşı Medical Center Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinics between the dates in 1'st November 2021 and in 30'th June 2022. Three groups, each at 24-34 weeks of gestation, were included in the study. (i) 30 cases with FGR diagnosis and umbilical artery end-diastolic flow loss or reverse flow, (ii) 30 cases with FGR diagnosis and only increased resistance, (iii) 30 fetuses with normal growth were included. Results: There was no statistically significant difference between groups in terms of gestational age (p= 0.786). Gestational age according to USG measurement (p0.05) in addition, when right ventricle / left ventricle ratio was evaluated, it was observed that the ratio of transverse lengths measured from 2/4 and 3/4 of the group with an icrease in resistance is greater than both AEDF+REDF and control groups. But no statistical difference was found (p>0.05). As the gestational age, gestational age according to USG measurements and the estimated fetal weight values were positively correlated with all fetal ventricular measurements at a statistically significant level, it was found that the right ventricle / left ventricle ratios were negatively correlated (p0.05). FGR and cardiac outcomes can be revealed in detail in a cause-and-effect relationship with multicenter prospective studies that include more cases.