Hemşirelerin işle ilgili stres ve iş doyumu düzeyinin belirlenmesi
Determination of nurses' work-related stress and job satisfaction level
  1. Tez No: 757945
  2. Yazar: KAMİL BUCAKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİME SELÇUK TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma bir üniversite hastanesinde çalışmakta olan hemşirelerin işle ilgili stres ve iş doyum düzeyini belirlemek; bu değişkenleri etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdedir. Araştırmanın örneklemi 371 hemşireden oluşmaktadır. Araştırma verileri 01 Ocak-31 Mart 2022 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde toplanmıştır. Veriler kişisel Bilgi Formu, Minnesota İş Doyum Ölçeği ve Hemşire Stres Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde normal dağılım gösteren değişkenler için bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi (one-way anova); normal dağılım göstermeyen değişkenler için Mann-Whitney U Testi, pearson korelasyon ve doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the work-related stress and job satisfaction levels of nurses working in a university hospital; It was conducted to examine the factors affecting these variables. The research is descriptive and relationship-seeking. The sample of the study consists of 371 nurses. Research data were collected at Selcuk University Medical Faculty Hospital between January 01 and March 31, 2022. Data were collected using the Personal Information Form, Minnesota Job Satisfaction Scale and Nurse Stress Scale. In the analysis of the data, independent groups t test for normally distributed variables, one-way analysis of variance (one-way anova); Mann-Whitney U Test, pearson correlation and linear regression analysis were used for non-normally distributed variables. A p value of