Temel değerlerin farklı kuşak sporculardaki değişimi
Change of basic values in different generations of athletes
  1. Tez No: 757952
  2. Yazar: GÖKHAN BUZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÇALIŞKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Iğdır, Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan serhat illerinde faal olarak spor yapan sporcuların Schwratz`ın temel değer tiplerine göre X, Y ve Z kuşlaklarına ve demografik değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğini araştırmaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak değer, değerler, değerlerle ilgili kavramlar ve değer yaklaşımı sınıflandırmaları hakkında bilgi verilerek Schwarz'ın Değer Teorisi ve Değer Yönelimleri ve alt boyutları hakkında açıklamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde kuşak kavramı, kuşak sınıflandırmaları, değerler ve eğitim hakkında açıklamalarda bulunulmuştur. Üçüncü bölümde, online anket yöntemi ile toplanan verilerin analizinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama ve standart sapma, faktör ve güvenirlik analizi, t testi, varyans (ANOVA) analizi yöntemleri kullanılmış, elde edilen veriler araştırmanın amacı doğrultusunda yorumlanmıştır. Araştırma analizleri sonucunda bu çalışmaya katılan sporcuların Schwratz`ın temel değerler yönünden en çok algıladıkları değer“geleneksellik”iken en az algılanan değer“güç”alt temel değeri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada ayrıca hazcılık ve uyarılım boyutunda X kuşağı, iyilikseverlik boyutunda Z kuşağı ve güç boyutunda ise Y kuşağının temel değer algıları istatiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate whether the athletes who actively do sports in Iğdır, Erzurum, Kars, Ağrı and Ardahan serhat provinces differ according to Schwratz's basic value types, X, Y and Z generations and demographic variables. The study consists of three parts. In the first chapter, information about value, values, concepts related to values and value approach classifications is given and explanations about Schwarz's Value Theory and Value Orientations and its sub-dimensions are given. In the second part, explanations were made about the concept of generation, generation classifications, values and education. In the third part, percentage, frequency, arithmetic mean and standard deviation, factor and reliability analysis, t test, variance (ANOVA) analysis methods were used in the analysis of the data collected by the online survey method, and the obtained data were interpreted in line with the purpose of the research. As a result of the research analysis, it was concluded that while the most perceived value of Schwratz's basic values of the athletes participating in this study was“traditional”, the least perceived value was“power”sub-basic value. In the study, it was also determined that the basic value perceptions of the X generation in the dimension of hedonism and arousal, the Z generation in the benevolence dimension and the Y generation in the power dimension were statistically significant.