İlköğretim matematik öğretmenlerinin stratejik zekâ oyunlarının matematik öğretiminde kullanılabilirliği ve matematik öğretimine katkısına dair görüşleri
Primary school mathematics teachers' opinions about the availability of using strategic intelligence games in mathematics teaching and contribution to mathematics teaching
- Tez No: 757994
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ERYILMAZ ÇEVİRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İlköğretim matematik öğretmenlerinin stratejik zekâ oyunlarının matematik öğretiminde kullanılabilirliği ve bu oyunların matematik öğretimine katkısına dair görüşlerinin belirlenmesini amaçlayan bu çalışmanın verilerinin toplanması ve yorumlamasında nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma Kırıkkale iline bağlı devlet ortaokullarında görev yapan ve gönüllülük esasına göre belirlenmiş altı ilköğretim matematik öğretmeni ile 2021-2022 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri oyun deneyim süreci ve yarı yapılandırılmış görüşme olmak üzere iki aşamadan oluşacak şekilde toplanmıştır. Çalışmanın uygulama süreci video ve ses kaydı altına alınarak daha sonra detaylı olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın oyun deneyim sürecindeki tecrübeleri ve uygulama sonrasında gerçekleştirilen 15 soruluk yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen ilköğretim matematik öğretmenlerinin görüşleri konularına göre sınıflandırılmıştır. Çalışmanın bulgularından, stratejik zekâ oyunlarının matematik dersinde gerek materyal gerekse dikkat çekici olmak üzere farklı amaçlarla kullanılabileceği, bu tarz oyunların matematik dersindeki akademik başarıyı olumlu şekilde etkileyeceği, öğrencilerin matematik dersine karşı tutum ve motivasyonlarına pozitif yönde katkı sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Qualitative research method has been used in collecting and interpreting the data of this study, which aims to determine primary school mathematic teachers' view on the applicability of strategic brain teasers in mathematic teaching and the contribution of these games to mathematic teaching. This study was carried out during the 2021-2022 academic term with six primary mathematic teachers that have been determined on a voluntary basis and who already are on working as mathematics teachers in public secondary schools affiliated with Kırıkkale province. The data for the study were collected in two stages; the game-experience process and the semi-structured interviews. The implementation process has been video and audio recorded, and then elaborately analyzed. The experiences of the study during the game-experience process and the opinions of the primary school mathematic teachers obtained from the semi-structured interviews with 15 questions that have taken place after the implementation have been classified according to their subjects. Based on the results of the study, it has been concluded that strategic brain teasers can be used for different purposes in mathematic lesson either as materials or as the attention-catching element, that such games will positively affect the academic success in the subject, and that these games will positively contribute to the attitudes and motivations the students have towards the mathematic subject.