Color as an element of the cinematic language in Bollywood: The case study of anurag kashyap films
Bollywood'da sinema dilinin bir öğesi olarak renk: Anurag kashyap filmleri özelinde çalışma
  1. Tez No: 758004
  2. Yazar: FABIHA ALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ELENİ VARMAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Film yapımını oluşturan tüm unsurlar, izleyicide bilinç düzeyinde ve bilinçdışı olarak bir tepki yaratmaktadır. Bu tez çalışması, rengin sinemada oynadığı rolü ve sinema dilinde bir öğe olarak nasıl kullanıldığını araştırmaktadır. Sinemada renk, filmlerin teması ve içeriği ilişkili bir evren yaratmak için kullanılmaktadır. Film yapımının unsurları arasından renk, izleyiciyi duygusal olarak etkilemekte ve bu durum görsel deneyim sırasında bireyin tepkisini şekillendirmektedir. Renk, filmin genel modunu belirleyen önemli bir araçtır ve bu nedenle seyirciyi psikolojik açıdan etkileyebilecek şekilde kullanılmaktadır. Dünyadaki farklı ulusal sinemalarda renk, filmin atmosferine estetik değer katmak üzere kullanılmıştır. Bu tez çalışması Anurag Kashyap'ın filmleri özelinde Bollywood Sinemasına odaklanmaktadır. Bu çalışma, Hint kültüründe rengin taşıdığı anlam farklılıklarını ve bu anlamların Hint sinemasını nasıl şekillendirdiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada, Anurag Kashyap filmlerinde rengin sembolik anlatımı; yönetmenin kendi sinema dilini filmlerin içeriği renklerin Hint toplumu ve kültüründeki anlamı bağlamında incelenmektedir. Bu tezin, Kashyap'ın sinemasındaki özgün estetiğin ve renk kullanımının Hint kültürüne ait gelenek ve değerler ile nasıl şekillendiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu tez, renklerin yarattığı anlamları ortaya koymak amacıyla, sinemada rengi, kostüm, set dekoru ve ışıklandırma aracılığıyla örnek olay yöntemi kullanarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The elements in filmmaking all work together to create a reaction from the audience consciously and subconsciously. This study explores the role color plays in cinema and how it is used as an element in the cinematic language. Color is used to construct a universe related to the theme and the context of the film. Among other elements of filmmaking, color affects the audience emotionally and this, in turn, molds an individual's reaction during a visual experience. It is an important tool that sets the mood of a film and filmmakers have utilized it in a way that it can affect the audience psychologically. National cinemas around the world have used colors to aesthetically enhance the mood of their films. This thesis focuses on Bollywood cinema, particularly on the films of Anurag Kashyap. This research aims to highlight the different interpretations color holds in Indian culture and how it has sculpted the cinema in that region. The study looks at the symbolism of color in Anurag Kashyap films in relation to the director's style and aesthetics, the context of the films, and the significance a particular color has in Indian society and culture. The objective of this thesis is to emphasize the unique aesthetics of Kashyap's films and the significance of the color utilization, which is shaped by the country's traditions and values. Color in films is established via costume, set design, and, lighting which are all analyzed in this research through case studies in order to discuss the meanings that colors create.