Role of r&d and innovation policies in the development of r&d and innovation approaches and skills of smes: Malatya first and second organized industrial zones and Malatya technocity
Kobilerin ar-ge ve inovasyon yaklaşım ve yeteneklerinin gelişmesinde inovasyon ve ar-ge politikalarının rolü: Malatya birinci ve ikinci organize sanayiler ve teknokent
  1. Tez No: 758003
  2. Yazar: TAHA YASİN ÖLMEZTOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY SAKARYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Günümüzün yüksek rekabet koşullarında ekonomik gelişme ve orta gelir tuzağından kurtulmak için inovasyon zorunlu olarak görülmektedir. Bu çalışma öncelikle Türkiye'nin inovasyon alanında mevcut durumunu göstermektedir. Bu çalışmanın temel amacı devlet desteklerinin inovasyon üzerindeki etkisini analiz etmek ve bu ilişkide işletmelerin Ar-Ge kapasitelerinin moderatör rolünü incelemektir. Araştırmada kullanılan veriler Malatya 1. Ve 2. Organize Sanayiler ve Malatya Teknokent'te faaliyet gösteren 90 firmaya uygulanan online ve yüz yüze anketler aracılığıyla elde edilmiştir. Hipotez testlerine göre, devlet desteklerinin inovasyon üzerinde önemli ölçüde etkili olduğu ancak Ar-Ge'nin bu ilişkide bir moderatör rol üstlenmediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's highly competitive world, innovation is compulsory for economic growth and saving from middle income trap. This research shows the current situation of Turkey in innovation. The main aim of this research is to analyze the effect of state supports on product and process innovation capabilities of SMEs and the moderator role of R&D capacities of companies. The data was collected by online and face to face survey methods to SMEs operating in First and Second Organized Industry Zones of Malatya and Malatya Technocity. For this purpose 90 surveys have been carried out to companies and the results have been analyzed. According to the hypotheses test results, it is seen that state supports have significant effect on innovation, but R&D does not have a moderator role in this relationship.