Engelli STK'larda gönüllü olarak çalışan kişilerin gönüllülük niyetlerinin genişletilmiş planlı davranış teorisi çerçevesinde incelenmesi
Investigation of volunteering intentions of persons working voluntarily for disabled NGOS in the framework of the expanded theory of planned behavior
  1. Tez No: 758007
  2. Yazar: SELDA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ŞAHİN DÖLARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
İnsanların nasıl hiçbir karşılık beklemeden yardıma ihtiyacı olan başka insanlara para, zaman ve emek hatta bazen vücutlarından bir parça verebilecek kadar özgecil oldukları merak konusu olmuştur. Bu nedenle çalışma konusu olarak insanların gönüllü olarak özgecil değerleri yansıtan niyetlerinin şekillenme sebepleri araştırılmıştır. Bu bağlamda araştırmanın amacı Engelli STK'larda gönüllü olarak çalışanların gönüllülük niyetinin genişletilmiş Planlı Davranış Teorisi (PDT) kapsamında incelenmesidir. Çalışmanın kapsamı Türkiye özelinde Engelli STK'larda gönüllü olarak çalışan kişilerin gönüllülük niyetlerinin araştırılmasıdır. Klasik teoriye dâhil edilen kavramlar“davranışsal norm, başkalarına yardım tutumu, Engelli STK tutumu ve özgecilik”olmuştur. Araştırmanın örneklemi Türkiye özelinde ulaşılabilen Engelli STK'larda gönüllü olarak çalışan kişilerdir. Online olarak ulaşılabilen ve elden teslim edilen anketlerden toplamda 420 adet anket toplanmıştır. Bu anketlerden 52 adedi geçersiz kalırken 368 adet anket kullanılabilir durumdadır. Çalışmanın geçerlilik (Açıklayıcı Faktör) ve iç tutarlılık (Cronbach's Alpha) analizleri yapıldıktan sonra çalışmada istatistiksel yöntem olarak korelasyon ve regresyon yöntemleri uygulanmıştır. Uygulanan istatistiksel yöntemler sonucunda çeşitli bulgulara ulaşılmıştır. Bu sonuçların en çarpıcılarından biri, Engelli STK'larda gönüllü olarak çalışan kişileri bu kurumlarda çalışmaya iten gücün onların öz motivasyonları olmasıdır. Araştırma kapsamında geliştirilen model Engelli STK tutumu haricinde doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been a matter of curiosity how people are so altruistic as to give money, time and effort, sometimes even a part of their body, to other people who need help without expecting anything in return. For this reason, as the subject of the study, the reasons for shaping the intentions of people voluntarily reflecting altruistic values were investigated. In this context, the aim of the research is to examine the volunteering intention of those working voluntarily in NGOs with disabilities within the scope of the Expanded Theory of Planned Behavior. The scope of the study is to investigate the volunteering intentions of people working voluntarily in NGOs with disabilities in Turkey. The concepts included in the classical theory were“behavioral norm, helping others attitude, Disabled NGO attitude and altruism”. The sample of the research is people who work voluntarily in NGOs with disabilities that can be reached in Turkey. A total of 420 questionnaires were collected from questionnaires that can be accessed online and hand-delivered. While 52 of these surveys are invalid, 368 surveys are still available. After the validity (Explanatory Factor) and internal consistency (Cronbach's Alpha) analyzes of the study were performed, correlation and regression methods were applied as statistical methods in the study. Various findings were obtained as a result of the statistical methods applied. The model developed within the scope of the research has been confirmed except for the disabled NGO attitude.