Çocukların trafikteki güvenliği hakkında ebeveynlerin bilgi tutum ve davranışı
Knowledge attitude and behavior of parents about children's traffic safety
- Tez No: 758011
- Danışmanlar: DR. İSMAİL ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran ebeveynlerin çocukların trafik güvenliği konusu hakkındaki bilgi, tutum ve davranış düzeyini saptamak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Haziran 2019 – Temmuz 2019 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği bünyesinde hizmet veren Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 0-15 yaş arası en az bir çocuk sahibi ebeveynlere anketimiz hakkında bilgi verildikten sonra, katılmayı kabul eden 219 ebeveyn dahil edilmiştir. Çalışmacılar tarafından hazırlanan anket formu uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamıza katılan 219 katılımcının 72'sinin (%32,9) trafik kazası geçirme öyküsü mevcutken, 147'si (%67,1) trafik kazası öyküsü olmadığını belirtti.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the level of knowledge, attitude and behavior of the parents who applied to Ankara Education and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics about traffic safety of children. Materials and Methods: The parents of at least one child between 0-15 years of age who applied to Family Medicine outpatient clinics in Ankara Education and Research Hospital Family Medicine Clinic between June 2019 - July 2019 were included in the study and 219 parents who accepted to participate in the study. The survey form prepared by the researchers was applied Results: Total of the 219 participants, 72 (32.9%) had a traffic accidents, 147 (67.1%) stated that they did not have a traffic accident.