Essays on organizational nostalgia
Örgütsel nostalji üzerine makaleler
  1. Tez No: 758010
  2. Yazar: BERİVAN TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Nostalji kavramı çeşitli disiplinlerde incelenmesine rağmen, nostaljinin örgütsel düzeyde kavramsallaştırılması ve işlevselleştirilmesi literatürde henüz gelişme aşamasındadır. Bunun yanı sıra, örgütsel nostaljinin belirli örgütsel davranışlar üzerindeki rolünü inceleyen ampirik çalışmalar sınırlı kalmıştır. Literatürdeki bu boşluğu doldurmak için karma bir metodoloji kullanılarak üç makale gerçekleştirilmiştir. Birinci makalede, karma yöntemler kullanılan dört çalışma ile örgütsel nostalji ölçeği geliştirilmiştir. Örgütsel nostaljinin yedi boyutu olan, çok boyutlu bir yapı olduğu (örgütün çalışanlara bağlılığı, sosyal etkinlikler ve yönetim desteği vb.) belirlenmiştir. Bu yeni ölçek; ayrıca güvenilirlik, uyuşma, ayrışma ve nomolojik geçerlilik konusunda güçlü kanıtlar sağlamıştır. Ayrıca, bu araştırma, örgütsel devamsızlığın düzenleyici rolü aracılığıyla örgütsel nostaljinin duygusal bağlılık ile pozitif ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. İkinci makalede, örgütsel nostaljiyi tetikleyen anılar ve pandemi döneminde örgütsel nostaljinin öncülleri ve sonuçları fotoğrafik uyarım mülakatı ile incelenmiştir. Çalışmada (1) katılımcıların yöneticiler, meslektaşlar, etkinlikler, iş ve çalışma ortamıyla ilgili anılara nostalji hissettikleri, (2) sosyal bağlılık eksikliği, yalnızlık, kaygı, korku ve belirsizliğin pandemi kaynaklı nostaljiyi tetiklediği ve (3) ) pandemi kaynaklı örgütsel nostaljinin, pandemi döneminde çeşitli çalışan duygularını üzerinde etkisi olduğu saptanmıştır. Üçüncü makalede, içsel motivasyonun aracılık rolü ve örgütsel nostaljinin düzenleyici rolü ışığında işyeri yalnızlığının çalışan refahı üzerindeki rolü, yapısal eşitlik modellemesi ve PROCESS makro kullanılarak araştırılmıştır. Sonuçlar (1) işyeri yalnızlığının içsel motivasyonla negatif ilişkili olduğu, (2) içsel motivasyon çalışan refahı ile pozitif ilişkili olduğu, (3) içsel motivasyon işyeri yalnızlığı ve çalışan refahı arasındaki ilişkiye aracılık ettiği ve (4) örgütsel nostaljinin işyeri yalnızlığı ve içsel motivasyon arasındaki ilişkide düzenleyici etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, örgütsel nostaljinin, içsel motivasyonu aracılığıyla işyeri yalnızlığının çalışan refahı üzerindeki dolaylı etkisini hafiflettiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of nostalgia has been investigated in various disciplines; however, conceptualization and operationalization of nostalgia at the organizational level remain nascent in the literature. Besides, there is a lack of empirical study examining the role of organizational nostalgia on specific organizational behaviors. To fill this gap, we performed three essays using a mixed methodology. In the first essay, the organizational nostalgia scale is developed via a series of studies by using mixed methods. We found that organizational nostalgia is a multidimensional construct with seven dimensions (i.e., the organization's allegiance to employees, social events, and management support). This new scale also provided strong evidence of reliability, convergent, discriminant, and nomological validity. Furthermore, this research revealed that organizational nostalgia is positively associated with affective commitment via moderating the role of organizational discontinuity. In the second essay, we tease apart the memories eliciting organizational nostalgia and investigate the antecedents and consequences of organizational nostalgia in the pandemic era through photo-elicitation interviews. We demonstrate that (1) participants feel nostalgic for managers, colleagues, events, job, and working environment-related memories, (2) lack of social connectedness, loneliness, anxiety, fear, and uncertainty trigger pandemic-induced nostalgia, and (3) pandemic-induced organizational nostalgia affects a variety of employee emotions. In the third essay, we investigate the role of workplace loneliness on employee wellbeing through the mediating role of intrinsic motivation and moderating role of organizational nostalgia by using structural equation modeling and PROCESS macro for SPSS. Results empirically showed that (1) workplace loneliness negatively relates to intrinsic motivation, (2) intrinsic motivation positively relates to employee wellbeing, (3) intrinsic motivation mediates the link between workplace loneliness and employee wellbeing, and (4) organizational nostalgia moderates the link between workplace loneliness and intrinsic motivation. Furthermore, organizational nostalgia was found to moderate the indirect effect of workplace loneliness on employee wellbeing through intrinsic motivation.