Düşsel yaratıkların çağdaş seramik sanatındaki yorumları
Interpretations of imaginary creatures in contemporary ceramic art
- Tez No: 758012
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL EMRE FEYZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
nsan hafızasının yarattığı gerçeküstü bir yapı olan“hayali yaratıklar”kavramı eski tarih dönemlerinden bugüne sanatta önemli bir yere sahip olmuştur. Bu bağlamda“Çağdaş Seramik Sanatında Hayal Ürünü Yaratıkların Yorumları”başlıklı, çocukluk hayallerimde oluşan yaratıkların seramik formlara yansımasını amaç edinen bu raporun birinci bölümünde alt başlıklar halinde hayal, tarihsel açıdan hayali yaratıklar ve kökenleri, sanatçıları hayali yaratıklar üzerinde çalışmaya iten nedenler ve bu doğrultuda gerçeküstü çalışmalar yapmış olan sanatçıların eserleri incelenmiştir. Çalışmanın devamında bilinçaltı kavramı ve korku konuları incelenmiş ardından sanat uğraşı içindeki kimi şizofren hastaların yaşamlarında önemli bir yer tutan hayali varlıklara eserlerinde ne şekilde yer verdikleri araştırılmıştır. Raporun devamında, önce sanat eserlerinde hayali yaratıklar ve yaratıkları yapan sanatçılar, sonrasında seramik sanatında hayali yaratıklar yapan sanatçıların eserlerinden örnek verilmektedir. Raporun sonunda kişisel seramik uygulamalar bölümünde yapılan araştırmalar ve işlenmiş olan teorik süreç ışığında çocukluk hayallerinde oluşan yaratıkların ve öne çıkan karakterlerin kişisel üslup ile yapım aşamalarında kullanılan yöntemler detaylarıyla aktarılıp, izleyiciye sunulmuştur..
Özet (Çeviri)
The concept of“imaginary creatures,”a surreal structure created by human memory, has had an important place in art since ancient times. Here, in the first part of this report, titled“The Interpretations of Imaginary Creatures in Contemporary Ceramic Art,”which aims to reflect the creatures of my childhood dreams in ceramic forms, there are subheadings of imagination, historically imaginary creatures, their origins, and the reasons that lead artists to work on imaginary creatures, and surreal studies in this direction. The works of the artists who have done such things have been researched. Furthermore, in the study, the concept of subconscious and fear were examined; then, it was investigated how some schizophrenic patients, who are engaged in art, included imaginary beings in their artworks, which may have an important place in either their lives or in their works. Then, some examples are given from the works of artists who first made imaginary creatures and creatures in their works of art, and then artists who made imaginary creatures in the art of ceramics. At the end of the report, individual styles of the creatures and prominent characters formed in our childhood dreams and the methods used in the production stages are explained and presented to the audience in detail.