Gezgin ve sabit arıcıların genel durumu: Tokat ili örneği
General situation of traveler and fixed beekeepers: the case of Tokat province
- Tez No: 758041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Arıcılık mesleği, bal arısı yetiştiriciliği ve bakımı ile arı ürünleri elde ederek satışından kazanç elde etmektir. Bal arısı yetiştiriciliğinde ilkbahar bakımı ve sonbahar bakımı vardır. Bal arısı yetiştiriciliği ile genellikle bal, polen, arı zehri, arı sütü, propolis gibi ürünler üretilir. Bal arısı yetiştiriciliğinde bazı hastalıklar görülebilmektedir. Bu hastalıklar genellikle Avrupa Yavru Çürüklüğü, Amerikan Yavru Çürüklüğü, Nosema, Varroa ve Dizanteri gibi hastalıklardır. Türkiye'de arıcılık iklimin müsait olduğu yerlerde her geçen gün önem arz etmektedir. Türkiye'deki arıcıların bazıları sabit arıcılık bazıları ise gezgin arıcılık faaliyetinde bulunmaktadır. Tokat İli Ülkemizin coğrafi, bitki florası çeşitliliği, iklim açısından bal arısı yetiştirmeye uygun şehirlerinden birdir. Tokat ilimiz sabit ve gezgin arıcıların kış aylarında bal arı kolonilerini kışlatmaları için uygun bir şehir olduğundan diğer bazı illerdeki arıcılar arılarını kışlatma için Tokat iline getirmektedir. Sabit ve gezgin arıcıların bal arısı yetiştiriciliğinde karşılaştığı bazı problemler ve sıkıntılar olmaktadır. Kış aylarında kışlatma zamanı, genellikle kolonilerin bahar bakımından bal sağım zamanına kadar ve bal sağım sonucu elde ettikleri ürünlerin satışı konusunda arıcıların karşılaştığı sıkıntı ve problemleri arıcılara sorular sorarak kişisel mülakat yöntemi vasıtasıyla tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Apicultory is to make a profit by getting products via beekeeping and beecare. Spring care and autumn care are in beekeeping. Generally, products such as honey, pollen, bee venom, bee milk, propolis are produced by beekeeping. In beekeeping, some diseases can be seen. These diseases are usually Europan foulbrood, American foulbrood, Nosema, Varroa, Dysentery. Beekeeping in Turkey has been very important day day by day. Some apicultors in Turkey are involved in fixed beekeeping activities, and some are in migratory activities. The city Tokat is one of the cities wicch is suitable for honey beekeeping, in terms of nature, climate and its flora Apicultors in some other cities have brought their bees to Tokat because it is suitable for apicultors to winter their bees in the winter. Fixed and migratory apicultors have some problems in beekeeping. The problems about selling products form the time of wintering to time of honey harvest have been determined by asking questions to apicultors.