İklim değişimine bağlı olarak çelikhan ilçesi arıcılık faaliyetlerinde gözlenen değişimler
Changes observed in beekeeping activities in çelikhan district due to climate change
  1. Tez No: 943716
  2. Yazar: BURHAN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL YENİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Anket yöntemi kullanılarak iklim değişimine bağlı olarak Çelikhan ilçesi arıcılık faaliyetlerinde gözlenen değişimleri saptamak amacıyla yapılan bu çalışmada Çelikhan ilçesi arıcılarının eğitim düzeyinin ülkemiz ortalamasının oldukça üzerinde olduğu, yaş ortalamasının ise ülke geneliyle uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Arıcılık genellikle amatör bir uğraş ve hobi düzeyinde ek gelir sağlama amacıyla yapılmakta, üretim ağırlıklı olarak geven balına odaklanmaktadırlar. Arıcılar arıcılık sigortası yaptırma ve koloni kayıtları tutma konusunda ülke arıcılığına örnek olacak düzeyde bilinçli oldukları belirlenmiştir. Arıcıların %50'si sabit arıcılık yaparken, gezgin arıcılar bölge içi dolaşmakta olup daha çok Çelikhan ve çevresini tercih etmektedirler. Kışlatma için ise Çelikhan, Adıyaman ve Malatya illeri öne çıkmaktadır. Gezginci arıcıların iklim değişikliği konusunda daha bilinçli oldukları, ancak sabit arıcıların bu konuda farkındalık eğitimine ihtiyaç duyduğu belirlenmiştir. İklim değişikliğinin mevsim kayması ve kuraklık gibi olumsuz etkileri olduğu, gezginci arıcıların bu durumun farkında olarak arıcılık uygulamalarında değişiklikler yaptığı görülmüştür. Alınan önlemler arasında kovan üstünde izolasyon uygulaması ve polen tuzaklı altlık kullanılması, ilkbahar ve sonbaharda şurup veya kekle ek besleme yapılması ile arı kolonilerinin Çelikhan dışında kışlatılması ön plana çıkmaktadır. Arıcıların varroa paraziti ve nosema gibi hastalıklarla mücadelede bilinçli olduğu ve önlem aldığı görülmesine rağmen son yıllarda koloni ölümlerinde ciddi bir artış olduğu da saptanmıştır. Arıcıların bu kayıpları telafi etmek için doğal veya yapay oğul çalışmalarına yöneldiği belirlenmiştir. Koloni başına bal verimi ülke ortalamasına göre oldukça düşük olmasına rağmen, üretilen geven balının ticari ve tıbbi değeri yüksek olduğu için fiyat avantajı sayesinde arıcıların kârlılık sağladığı görülmektedir Sonuç olarak, Çelikhan arıcılarının iklim değişikliği konusunda genel olarak iyi bir konumda olduğu, ancak farkındalıklarının artırılması için eğitim ve yayım çalışmalarına ihtiyaç duyulduğu, arıcıya ek gelir getirecek yeni arı ürünlerinin nitelik ve niceliğinin artırılmasının faydalı olacağı saptanmıştır. Ayrıca yüksek oranda yaşanan arı ölümlerinin nedenlerinin araştırılarak ulusal kaynak kaybının önlenmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, conducted using the survey method to determine the changes observed in beekeeping activities in Çelikhan district due to climate change, it was found that the education level of beekeepers in Çelikhan is significantly higher than the national average, while their average age is in line with the national average. Beekeeping is generally an amateur pursuit, done at a hobby level for supplementary income, with production primarily focused on thyme honey. The beekeepers are highly aware of the importance of beekeeping insurance and colony record-keeping, setting an example for national beekeeping practices. 50% of the beekeepers practice stationary beekeeping, while migratory beekeepers tend to move within the region, preferring mostly Çelikhan and its surrounding areas. For wintering, the provinces of Çelikhan, Adıyaman, and Malatya are favored. It has been observed that migratory beekeepers are more aware of climate change, while stationary beekeepers need awareness training on this issue. Climate change is having negative effects such as seasonal shifts and drought, and migratory beekeepers, aware of these changes, have adapted their beekeeping practices accordingly. Measures taken to address these impacts include insulation applied on hive tops, the use of pollen traps, supplementary feeding with syrup or pollen cakes in spring and autumn, and wintering colonies outside Çelikhan. Although beekeepers are conscious of and take precautions against diseases like varroa mites and nosema, it has been determined that colony deaths have significantly increased in recent years. Beekeepers are attempting to compensate for these losses by engaging in natural or artificial swarm practices. Despite the relatively low honey yield per colony compared to the national average, beekeepers are profitable due to the high commercial and medicinal value of the thyme honey they produce, benefiting from price advantages. In conclusion, while beekeepers in Çelikhan are generally well-positioned regarding climate change, it has been determined that education and extension efforts are necessary to raise their awareness further. It would also be beneficial to increase the quality and quantity of new bee products that can generate additional income for beekeepers. Furthermore, the causes of the high rate of colony deaths need to be investigated in order to prevent national resource loss.