İlkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin matematik kaygısı ve matematik özyeterlik algılarının incelenmesi
Examination of the math anxiety and self-efficacy perception of the students attending the third and fourth grade students
- Tez No: 758046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN DERİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin matematik kaygısı ve matematik özyeterlik algılarının incelenmesi ve bunlar arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmanın kavramsal bölümünün hazırlanmasına literatür taraması yönteminden yararlanılmıştır. Literatürde özyeterlik, kaygı, matematik özyeterliği ve matematik kaygısına ilişkin yapılan araştırmalar incelenerek çalışmaya aktarılmıştır. Araştırmanın uygulama bölümünde nitel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılarak 2019-2020 eğitim öğretim yılı içerisinde İstanbul ilinde öğrenim görmekte olan toplamda 1076 ilkokul öğrencisine anket uygulanmıştır. Araştırmada toplanan verilerin istatistiksel analizi SPSS 25 Paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin matematik kaygısı ve matematik özyeterlik algıları arasında pozitif yönlü ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara yönelik uygulayıcı ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to examine the mathematics anxiety and mathematics self-efficacy perceptions of 3rd and 4th grade primary school students and to determine the relationship between them. Literature review method was used for the preparation of the conceptual part of the study. Studies in the literature on self-efficacy, anxiety, mathematics self-efficacy and mathematics anxiety were examined and transferred to the study. In the application part of the study, a questionnaire was applied to 1076 primary school students studying in Istanbul in the 2019-2020 academic year by using the survey technique, one of the qualitative research methods. Statistical analysis of the data collected in the study was made using the SPSS Package program. As a result of the research, it was determined that there is a positive relationship between the mathematics anxiety and mathematics self-efficacy perceptions of the 3rd and 4th grade students. Suggestions were made to the practitioners and researchers regarding the results obtained in the study.