An inquiry into the values and problems for conservation of traditional mud brick houses in Ağlasun, Burdur
Ağlasun, Burdur'da bulunan geleneksel kerpiç konutların korunmasına yönelik değerlerin ve problemlerin araştırılması
- Tez No: 758053
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Kırsal mimariyi oluşturan yapılar, yerel yapı malzemeleri ile inşa edildikleri için, kırsaldaki yaşamın sosyokültürel, ekonomik ve geleneksel özelliklerinin yanı sıra bulundukları çevreyi de yansıtmaktadırlar. Dolayısıyla, kırsal mimarinin korunması, kültürel mirasın önemli bir parçası olan kırsal mirasın devamlılığına katkı sağlamaktadır. Geleneksel evler, kırsal alanlardaki sivil mimarinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Günümüzde bu yapıların birçoğu güncel yaşam koşullarına uygun donanıma sahip olmadığı için terk edilerek veya kontrolsüz dönüşüme uğrayarak yok olma tehlikesi altındadır. Bu nedenle, geleneksel konutların mevcut mimari, yapısal ve işlevsel özellikleri göz önünde bulundurularak her bina için özel olarak belirlenen uygun bir koruma yaklaşımıyla tarihi, özgün ve estetik değerlerinin sürekliliğinin sağlanması önemlidir. Kerpiçin konut inşasında yapı malzemesi olarak kullanımının Neolitik Çağ'dan itibaren gözlemlendiği bilinmektedir. Malesef küreselleşmenin etkisiyle kerpiç zamanla önemini yitirmiştir. Fakat çevre dostu mimarlık anlayışının gelişmesi ve kerpiç üzerine yapılan dünya çapındaki bilimsel çalışmalar ile kerpiçin bir yapı malzemesi olarak değeri dikkate alınmaya başlanmıştır. Bu bağlamda, kerpiç binaların yapısal, çevresel ve sıhhi durumları üzerine araştırmalar son birkaç yıldır Türkiye'de de tartışmaya sunulmaktadır. Hem tarihi hem de geleneksel yığma kerpiç yapılarının zenginliği ile Burdur'un Ağlasun ilçesi, Türkiye'de bulunan önemli kırsal alanlardan birisidir. Bu bağlamda, kırsalda bulunan geleneksel konutların mevcut değer ve problemlerini mimari ve yapısal özelliklere göre tanımlamak ve koruma müdahaleleri önermek amacıyla, bu tez kapsamında Ağlasun örnek olarak seçilmiş ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The buildings, constituting rural architecture, reflect the environment, in which they are located, as well as the socio-cultural, economical and traditional features of rural life because of being built with local construction materials. Therefore, the conservation of rural architecture contributes to the continuity of rural heritage, which is an essential part of cultural heritage. Traditional houses constitute a significant part of the civil architecture in rural. However, most of them are in danger of extinction as a result of being abandoned or being exposed to uncontrolled transformation because they are not equipped adequately for current living standards. Thus, it is important to ensure the continuity of the historical, authentic and aesthetic values of traditional houses with an appropriate conservation approach which is decided specifically for each building by considering their existing architectural, structural and functional characteristics. The study conducted within the scope of this thesis is on the defining current values and problems of traditional rural houses for a conservation project to be addressed for this purpose. It is known that the use of mud brick as a building material in housing construction has been observed since the Neolithic Age. Unfortunately, it lost its favor in time with the effect of globalization. However, together with development of eco-friendly architecture, the value of mud brick as a construction material has started to be considered deeply with scientific studies around the world. Within this context, researches on structural, environmental and sanitary conditions of mud brick constructions has been brought into discussion for the last few decades in also Turkey. With both historical and traditional mud brick masonry architecture richness, Ağlasun district of Burdur is one of the important rural areas in Turkey. In this regard, the aim of this thesis is identifying the current values and problems of traditional houses in Ağlasun in accordance with their architectural and structural characteristics and proposing conservation interventions. Conservation, Traditional Architecture, Mud Brick, Ağlasun